Materiał Partnera Jak powstaje piwo rzemieślnicze?

Jak powstaje piwo rzemieślnicze?

Optymalny kolor, odpowiedni smak i wyśmienity aromat – to wszystko chcą osiągnąć piwowarzy na co dzień zajmujący się produkcją piwa. Zanim ten tak lubiany przez wszystkich Polaków trunek trafi do beczek, a następnie sklepów, musi zostać skrupulatnie przygotowany. Za jego walory smakowe odpowiada w dużej mierze proces zwany fermentacją. Na czym ona polega?

Czym jest fermentacja piwa?

Dlaczego fermentacja piwa jest tak istotnym etapem jego produkcji? Dzieje się tak, gdyż to właśnie wtedy wytwarza się alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla. Te dwa związki chemiczne są odpowiedzialne za kształtowanie się bukietu tego chmielowego napoju.

Fermentacja zaczyna się od dodania do brzeczki drożdży zarodowych. Brzeczka to ciecz składająca się ze słodu, chmielu oraz wody. Po jej połączeniu z drożdżami należy zwracać szczególną uwagę na ciśnienie w beczce, a także skrupulatnie regulować temperaturę.

W zależności od tego, jakich piwowar użył drożdży i w jakiej temperaturze odbył się proces fermentacji, można wyróżnić jej dwa rodzaje. Są to:

  • fermentacja górna – piwa, które powstają w ten sposób, mają niezwykle bogaty bukiet. Są nazywane one piwami typu Ale - jest to na przykład Angielskie Pale Ale czy piwo Pilsvar Pszeniczne Kwaśne. Proces fermentacji górnej zachodzi w temperaturze 15 do 25°C
  • fermentacja dolna – po zakończeniu tej fermentacji drożdże znajdują się na samym dnie kadzi. Do piw dolnej fermentacji należą pilzner, piwo marcowe, koźlak, porter bałtycki czy jasne pełne.
„Warzenie piwa to wielka sztuka. Piwowarzy to osoby, które mogą pochwalić się ogromną wiedzą na temat jego produkcji. Dbają oni o to, aby podczas fermentacji w kadziach panowała odpowiednia temperatura, a także aby do brzeczki została dodana zgodną z recepturą ilość drożdży. Zapewnia to niepowtarzalny smak każdego gatunku piwa” – mówi ekspert z browaru produkującego piwa marki Pilsvar.

Fermentacja piwa – najważniejsze zasady

Proces fermentacji piwa musi zachodzić w naczyniu, które jest sterylnie czyste. Jakiekolwiek zanieczyszczenia mogłyby zaburzyć fermentację, a w efekcie zepsuć smak piwa. Podczas warzenia trunku liczy się także aptekarska precyzja. Ilość drożdży musi być dokładnie, co do grama, obliczona. Nie można zapomnieć o tym, że drożdże do pracy potrzebują odpowiednich warunków. W tym celu trzeba dobrze natlenić brzeczkę.

Aby skosztować piwa, które zakończyło już proces fermentacji, należy uzbroić się w cierpliwość. Trunek ten potrzebuje czasu na sklarowanie się. Dlatego na degustację trzeba poczekać nawet kilka tygodni od ukończenia fermentacji.

Podziel się