Artykuł sponsorowany Jak powstają tradycyjne obwarzanki?

Jak powstają tradycyjne obwarzanki?

Obwarzanki to tradycyjne ludowe wypieki kojarzone głównie z odpustami. Ich staropolska receptura opiera się na wysokiej jakości naturalnych składnikach oraz odpowiedniej obróbce ciasta. Odpustowe obwarzanki to znany i lubiany produkt, bez którego trudno wyobrazić sobie święta parafialne i inne uroczystości o charakterze religijnym i ludowym. Produkcją wyrobów piekarniczych tego rodzaju zajmuje się między innymi Zakład Cukierniczy Grzegorz Niedzielski z Pułtuska.

Historia obwarzanków

Pierwsze wzmianki o produkcji obwarzanek pochodzą z czternastowiecznych rachunków dworu królowej Jadwigi. Początkowo wypiekali je tylko wyznaczeni piekarze w okresie Wielkiego Postu. Przez wiele wieków wyrób i sprzedaż obwarzanków były ściśle kontrolowane. Najpierw prawo to przysługiwało jedynie piekarzom krakowskim, potem zdobywano je w wyniku losowania. Dopiero od połowy XIX wieku przywilej ten przysługiwał każdemu zakładowi piekarskiemu. Najlepsze obwarzanki sprzedawano ze specjalnych straganów w wiklinowych koszach. Dziś najbardziej znane są wypieki krakowskie i odpustowe. Obwarzanki często mylnie nazywa się bajglami lub preclami, jednak odróżnia je przede wszystkim sposób formowania i wielkość.

Jak powstają obwarzanki?

Obwarzanki mają kształt pierścienia uformowanego z plecionego ciasta. Wytwarza się je z pszennej mąki, cukru, drożdży, tłuszczu, wody i soli. „Obwarzanki pułtuskie” produkowane przez Zakład Cukierniczy Grzegorz Niedzielski wyróżnia dodatek wysokiej jakości jaj. Wyrobione ciasto odstawia się do wyrośnięcia, a następnie dzieli na małe kawałki i formuje podłużne walce, które należy skręcić w pierścień. Ulepione obwarzanki trzeba ponownie zostawić do wyrośnięcia. Potem wypiek zostaje „obwarzony”, czyli zanurzony na moment  we wrzącej wodzie. To właśnie od tego zabiegu pochodzi nazwa produktu. Wykonuje się go w celu uzyskania chrupiącej skórki i miękkiego środka oraz zachowania kształtu obwarzanka, który bez obgotowania rozrósłby się jak zwykła drożdżowa bułka.

Tak przygotowane ciasto można przed pieczeniem posypać solą, sezamem, makiem lub przyprawami. Obwarzanki wkłada się do specjalnego pieca i trzyma aż do zrumienienia. W zależności od przeznaczenia wypieki mogą różnić się wielkością. Obwarzanki na odpust mają zazwyczaj formę niedużych pierścionków nawleczonych na papierowe sznurki. Większe wypieki krakowskie są z kolei wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego oraz listę produktów chronionych Unii Europejskiej i mogą być sprzedawane jedynie ze specjalnie oznaczonych wózków na ulicach Krakowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas