Artykuł sponsorowany Jak mrozić owoce i warzywa, by zachowały świeżość i smak?

Jak mrozić owoce i warzywa, by zachowały świeżość i smak?

Mrożone owoce i warzywa świetnie nadają się do zup, deserów albo jako dodatek do potraw z makaronem lub mięsem. Proces zamrażania gwarantuje zachowanie na bardzo długo świeżości, jakości i dobrego smaku, a przede wszystkim składników odżywczych i witamin. Nie jest skomplikowany i można poddać mu praktycznie każdy produkt. Na czym polega, które owoce i warzywa najlepiej jest mrozić i jak je potem rozmrażać?

Jak zamrażać warzywa i owoce?

Mrożenie owoców i warzyw jest jedną z najlepszych i najprostszych metod konserwowania żywności. Dzięki temu takie produkty można długo przechowywać w lodówce, ich smak pozostaje bardzo dobry, a właściwości odżywcze nie zmieniają się. Niektóre warzywa i owoce w zamrażalniku mogą przeleżeć nawet do pół roku. Poza tym w procesie mrożenia nie używa się konserwantów i sztucznych składników, które mogłyby wpłynąć na jakość owoców i warzyw. Po rozmrożeniu pozostają one smaczne, świeże i soczyste. Takie produkty wykorzystuje na wiele sposobów. Można ich użyć do różnorodnych potraw, począwszy od zup i sałatek, poprzez wypieki, a skończywszy na deserach.
Zasady mrożenia owoców i warzyw są do siebie bardzo podobne. Świeżo zerwane, opłukane i wysuszone przekłada się do woreczków lub pojemników. Minimalna temperatura mrożenia wynosi – 18º Celsjusza. Duże owoce lub warzywa kroi się na mniejsze porcje, a produkty zgromadzone w większej ilości grupuje się na racje mieszczące się w pojemnikach przygotowanych do procesu mrożenia. Warto pamiętać, że warzywa przed zamrażaniem należy zblanszować. Polega to na zanurzeniu ich we wrzątku, a potem przełożeniu do zimnej wody. Dzięki temu zachowają swój naturalny kolor i składniki odżywcze.

Jakie warzywa i owoce można zamrażać?

Nie wszystkie owoce i warzywa można zamrażać. Najlepiej ten proces przetrwają truskawki, śliwki, jagody, wiśnie, agrest, aronia i wiele innych owoców. Bardzo popularne są mieszanki na kompot lub mieszanki owoców leśnych. Z warzyw mrozić można: marchew, kalafior, brokuły, por, seler, paprykę, dynię. Tuż przed zamrożeniem można przygotować mieszankę na zupę lub patelnię jako dodatek do makaronu lub mięsa. Jeśli taki proces samodzielnego konserwowania wydaje się być trudny, to dobrze jest zgłosić się do zakładu produkcji, skupu i przetwórstwa żywności Warmex z Wielbarku. W ofercie firmy znajduje się także obróbka grzybów, dziczyzny i ślimaków winniczków.

Jak rozmrażać owoce i warzywa?

Owoce i warzywa rozmrażamy na dwa sposoby. Można włożyć je do lodówki lub piekarnika z ustawionym odpowiednim programem albo wrzucić do gorącej wody. Czas gotowania zupy z mrożonek jest o wiele krótszy niż w przypadku przygotowania obiadu ze świeżych warzyw lub owoców. Dzięki takiemu mechanizmowi rozmrażania straty witaminy C będą minimalne, a do tego zostanie ograniczony rozwój bakterii. Po ugotowaniu produkty będą smaczne, jędrne i soczyste. Należy pamiętać, że polewanie warzyw lub owoców gorącą wodą, pozostawienie ich na blacie w kuchni lub włożenie do rozgrzanego piekarnika nie jest dobrym sposobem na rozmrażanie.

Opracowanie:

Warmex sp. z o.o.

Wielbark , Kajki 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas