Artykuł sponsorowany Do czego wykorzystuje się komory chłodnicze w gastronomii?

Do czego wykorzystuje się komory chłodnicze w gastronomii?

W branży spożywczej konieczne jest prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych, tak aby zapobiec ich zepsuciu. Większość artykułów żywnościowych musi być przechowywanych w warunkach chłodniczych, aby mogły zachować swoje właściwości smakowe, odżywcze  i jakościowe. Urządzenia chłodnicze przeznaczone do lokali gastronomicznych mają różne parametry techniczne. W zależności od asortymentu należy wybrać odpowiedni rozmiar komory chłodniczej. 

Czym jest komora chłodnicza? 

Komory chłodnicze są wykorzystywane w branży spożywczej i są odpowiednikiem standardowej lodówki. W każdej restauracji, lokalu gastronomicznym czy zakładzie produkującym żywność, są komory chłodnicze. Są to urządzenia chłodnicze, w których przechowuje się artykuły żywnościowe, gotowe potrawy oraz półprodukty (nabiał, jaja, mięso, warzywa, itp.). Pojemność   jest wyrażana w metrach sześciennych. Temperatury, jakie można osiągnąć w komorze chłodniczej, mieszczą się w przedziale od -25°C do +15°C. 

Budowa komory chłodniczej

Najważniejszym elementem komory chłodniczej jest instalacja chłodnicza. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe działanie urządzenia oraz wytworzenie odpowiedniej temperatury. Generowanie pożądanej temperatury jest możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu znajdującemu się w parowniku. Czynnik chłodniczy jest odpowiedzialny za przejmowanie energii cieplnej od produktów spożywczych znajdujących się w komorze. Energia cieplna jest przekazywana do sprężarki chłodniczej, gdzie następuje obniżenie temperatury, następnie wytwarza się para, która przekazywana jest do skraplacza. W nim emitowana jest zgromadzona energia cieplna, czynnik chłodniczy skrapla się i temperatura zostaje obniżona. Aby urządzenia chłodnicze działały prawidłowo należy, pamiętać o ich regularnych przeglądach i konserwacji. Klimar serwis i naprawa urządzeń chłodniczych wykonuje niezbędne prace serwisowe szybko i solidnie. Warto współpracować z firmą, która ma uprawnienia do serwisowania tego typu urządzeń, aby uniknąć trwałych uszkodzeń urządzeń i przestojów w produkcji. Komora chłodnicza musi mieć zdolność do zachowywania temperatury przez długi czas. Aby to było możliwe montaż komory chłodniczej, odbywa się z wykorzystaniem płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym lub styropianowym. Są to materiały o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, co minimalizuje wymianę ciepła między otoczeniem a wnętrzem komory. Dla zapewnienia lepszej stabilności cieplnej należy zamontować w komorze chłodniczej odpowiedni rodzaj drzwi. Muszą być dobrze izolowane oraz zapewniać  jak najmniejsze straty temperatury.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter