Materiał Partnera Dlaczego warto spożywać mięso drobiowe?

Dlaczego warto spożywać mięso drobiowe?

Polska jest jednym z czołowych producentów mięsa drobiowego w Europie. Niestety w ostatnich latach wokół tego rodzaju mięsa narosło sporo krzywdzących mitów, przez co zaczęło ono gościć nieco rzadziej na polskich stołach. Powszechnie mówi się chociażby o podawaniu kurczętom dużych ilości antybiotyków i przetworzonych pasz, które mają za zadanie przyspieszyć narastanie tkanki mięśniowej. Prawda jest jednak taka, że produkcja mięsa drobiowego musi być prowadzona według ścisłych wytycznych i standardów unijnych. Spożywanie drobiu jest korzystne dla naszego zdrowia, dlatego też nie warto go zaprzestawać. Jakimi wartościami odżywczymi wyróżnia się drób?

Wartość odżywcza mięsa drobiowego oraz jego zalety

Mięso drobiowe bogate jest w białko oraz komplet aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Produkt ten stanowi też ważne źródło wielu witamin takich jak A, E, C, PP oraz witamin z grupy B. W mięsie drobiowym znajdziemy również cynk, selen, magnez, potas, siarkę i żelazo, które odpowiadają za piękny wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Drób cechuje się także niską zawartością tłuszczu. Jest to mięso lekkostrawne, na spożywanie którego mogą sobie pozwolić przedstawiciele każdej grupy wiekowej – począwszy od dzieci na seniorach kończąc. W 100 gramach piersi z kurczaka znajduje się zaledwie 99 kcal. Nic więc dziwnego, że sportowcy i osoby, które dbają o smukłą sylwetkę, większość posiłków przygotowują na bazie mięsa drobiowego.

Istotne jest także to, że mięso drobiowe znakomicie komponuje się z niemalże wszystkimi produktami spożywczymi, co w znaczny sposób ułatwia gotowanie. Możemy je smażyć, gotować, grillować, piec, dodawać do sałatek, serwować z warzywami, dodatkami skrobiowymi czy nawet owocami.  Mięso drobiowe stanowi ważny składnik kuchni polskiej, tajskiej, amerykańskiej i wielu innych. W dodatku nie kosztuje wiele, więc każdy może pozwolić sobie na jego zakup.

Jakie rodzaje mięsa drobiowego znajdziemy w sklepach?

Wysokiej klasy mięso drobiowe cenione jest za różnorodność doznań smakowych oraz łatwość obróbki. Drobiem nazywa się mięso, które pochodzi od kurcząt, indyków, gęsi i kaczek. Największą popularnością cieszy się drób kurzy. Biorąc pod uwagę potrzeby konsumentów, w sklepach spożywczych znajdziemy mięso drobiowe w postaci:

  • podrobów,
  • piersi,
  • skrzydełek,
  • polędwiczek,
  • ćwiartek,
  • porcji rosołowych,
  • udek,
  • piersi z kością,
  • kurczaków na tacce,
  • pojedynczych filetów.

Nie bez znaczenia jest źródło pochodzenia drobiu. Chcąc nabyć produkty najwyższej klasy, wybierajmy mięso z lokalnych, polskich ubojni takich jak np. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Zyskujemy wówczas gwarancję, że kurczaki hodowane są tam zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, bez GMO i innych szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji.

Opracowanie:

Podziel się