Artykuł sponsorowany Dlaczego warto spożywać cukier nierafinowany?

Dlaczego warto spożywać cukier nierafinowany?

W sklepach najczęściej spotkać można cukier rafinowany, składający się prawie w 100% z sacharozy. Wskutek różnych procesów chemicznych i fizycznych jakim poddawane są buraki cukrowe lub trzcina cukrowa w procesie wytwarzania cukru, traci on witalne substancje, które występują w tych roślinach. Za zdrowszy cukier uważany jest więc cukier nierafinowany. Sprawdźcie, dlaczego warto go spożywać.

Rodzaje cukru

Kiedy w sklepie zaczniecie przyglądać się półce z różnymi rodzajami cukru, możecie poczuć się przytłoczeni. Na ich etykietach można przeczytać takie określenia poszczególnych produktów, jak cukier biały, brązowy, trzcinowy, kandyzowany, buraczany i nierafinowany. Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj cukru jest odpowiedni dla naszego organizmu.

Cukier rafinowany nie ma żadnych wartości odżywczych i można spokojnie traktować go jako używkę, której zadaniem jest nadawanie potrawom słodkiego smaku. Takiego cukru nie należy mylić z tym zawartym w owocach, ponieważ temu drugiemu zawsze towarzyszą właściwe substancje. Zupełnie innym rodzajem cukru jest glukoza zawarta w naszej krwi, która odpowiada za odpowiedni poziom energii ludzkiego organizmu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy SŁONECZKO.

Czym jest cukier nierafinowany?

Za najzdrowszy uważany jest cukier trzcinowy nierafinowany. W jego składzie obecna jest melasa, która nadaje mu ciemniejszą barwę i delikatnie karmelowy smak. Cukier nierafinowany charakteryzuje się zawartością składników odżywczych, w tym wapnia, żelaza, fosforu, potasu i magnezu. Ponadto, nie ten rodzaj cukru nie zawiera substancji dodawanych do cukru białego.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy cukier o brązowej barwie jest zdrowy – często producenci oszukują konsumentów i barwią rafinowany cukier na brązowo. Gotowy produkt sprzedawany jest pod nazwą „cukier brązowy”. Jeśli więc będziecie szukać na sklepowych półkach zdrowego cukru, to zdecydujcie się na ten opisany jako nierafinowany.

Na czym polega rafinacja?

Cukier rafinowany jest efektem łańcucha produkcji, w którym kluczowy jest proces oczyszczania (rafinacji). W jego trakcie oddziela się melasę od kryształków cukru, w wyniku czego powstaje ciemnobrązowy syrop, który zawiera czynniki odżywcze pochodzące z buraków lub trzciny cukrowej, a efektem całego procesu jest najpopularniejszy rodzaj cukru. Taki produkt jest całkowicie pozbawiony składników odżywczych, jest po prostu czystą sacharozą. Ponadto, w trakcie produkcji cukru rafinowanego do końcowego produktu dodaje się różne substancje chemiczne, w tym dwutlenek siarki, kwas mrówkowy i kwas fosforowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas