Materiał Partnera Dlaczego warto kupować wędliny dobrej jakości?

Dlaczego warto kupować wędliny dobrej jakości?

Wędliny pojawiają się na stołach większości z nas. Wiele osób w ich przypadku nie stawia jednak na jakość wybieramy tańsze rozwiązania. Jest to jednak duży błąd, bo zazwyczaj najtańsze mięso dostępne w sklepach to także produkty o bardzo niskiej jakości. Dlaczego warto kupować wędliny dobrej jakości?

Co wpływa na jakość wędlin?

Jak mówi nam ekspert z wytwórni i sklepu wędlin Wołex Zakład Przetwórstwa Mięsnego Barbara Wołek Stanisław Wołek na jakość wędlin ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze czynniki to:

  • Jakość mięsa - to, z jakiego produktu wyjściowego robiona jest wędlina jest bardzo ważne. Mięso musi być najwyższej jakości od zdrowych, odpowiednio karmionych zwierząt, która nie były szprycowane antybiotykami czy sterydami. Mięso, które używane jest do produkcji wędlin takich jak kiełbasa, szynka czy parówki musi być bardzo świeże. Nie można uzyskać dobrych wędlin ze złego mięsa!

  •  Użyte przyprawy - w przypadku wędlin ważne są także użyte do produkcji przyprawy. Muszą być świeże, aromatyczne, mielone najlepiej bezpośrednio przed użyciem ich w produkcji, dzięki czemu zachowują swój smak i zapach. Przyprawy wpływają na smak skończonego produktu.

  • Sprawdzona receptura - rodzinna, tradycyjna receptura to zazwyczaj sekret najlepszych jakościowo wędlin i kiełbas. Receptura musi być niezmienna i sprawdzona. Nie można oczekiwać doskonałego produktu finalnego, jeśli przy każdej partii producent zmienia recepturę.

  • Sposób i miejsce przygotowania - nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym przygotowuje się wędliny oraz sposób postępowania w trakcie produkcji. Konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, dokładne czyszczenie sprzętu i miejsca oraz dbanie o miejsce przechowywania wędlin.

  • Wędzenie - w sklepach wiele produktów wędzonych jest przy pomocy sztucznego dymu. Najwyższej jakości produkty są jednak wędzone w tradycyjny sposób - przy pomocy prawdziwej wędzarni opalanej drewnem bukowym z dodatkiem olchowego. 

Lepsza jakość to lepsze rozwiązanie!

Dobrej jakości wędliny to przede wszystkim lepszy smak - jest on pełniejszy, a wędliny zjada się z prawdziwą przyjemnością. Producenci dobrych wędlin przykładają ogromną uwagę co do tego, jak są one wykonane, dlatego ich produkty to oferta najwyższej jakości. W takich produktach  nie znajdzie się dodatku wody, spulchniaczy i sztucznych wypełniaczy, które mają wpłynąć na wagę produktów. Jedząc najlepsze jakościowo wędliny możemy więc zjeść mniej w porównaniu do wędlin niskiej jakości, a przy tym czuć się bardziej syto na dłuższy czas! Dodatkowo takie produkty są po prostu zdrowsze i nie wpływają negatywnie na nasz organizm.

Opracowanie:

Podziel się