Artykuł sponsorowany Czy słodziki mogą być naturalne?

Czy słodziki mogą być naturalne?

Każdy z nas lubi sobie czasami zjeść coś słodkiego. Niestety, wszyscy wiedzą, że biały cukier najczęściej pojawiający się na naszych stołach nie jest zdrowy. W wyniku rafinowania został pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych. Czy istnieją zdrowsze, naturalne alternatywy dla czystej sacharozy? Odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie!

Po co zastępować biały cukier?

Cukier obecny jest w naszym życiu codziennie. Używamy go do kawy, herbaty, ciast, wypieków i nie tylko. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego sacharoza ma tylu przeciwników? Nie bez powodu nazywana jest białą śmiercią, a naturalne słodziki zyskują coraz szerszą popularność. Biały cukier to niezdrowa używka, która powstaje z buraka cukrowego przez jego ekstrakcję za pomocą ciepłej wody. Niestety w wyniku rafinowania pozbawia się go jakichkolwiek wartości odżywczych. Nie oznacza to, że jest też dla naszego organizmu obojętny. Wręcz przeciwnie. Ma bardzo dużo kalorii, bo niemal 400 w 100 gramach! Nie zawiera żadnych składników mineralnych, witamin, związków bioaktywnych. Biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach świat walczy z epidemią otyłości i nadwagą, warto pomyśleć nad zdrowszymi alternatywami i wybrać naturalne słodziki

Półsyntetyczne zamienniki cukru, czyli prawie naturalne słodziki

Na szczęście na rynku są dostępne zamienniki białego cukru, które nie tylko urozmaicają smak potraw, ale również wnoszą do naszego organizmu wiele dobrego. Pierwszą grupą są półsyntetyczne zamienniki cukru, czyli poliole. Związki te w pewnej ilości występują w roślinach i ludzkim organizmie, jednak można je również pozyskać chemicznie. Są to pochodne sacharydów i alkoholi, a ich słodkość jest porównywalna ze słodkością sacharozy, czyli białego cukru. Co ważne, są zupełnie bezpieczne dla organizmu. Takimi zdrowymi zamiennikami cukru są ksylitol i erytrytol.

Naturalne słodziki

Oprócz półsyntetyków, dostępne są też w pełni naturalne słodziki całkowicie pozyskiwane z roślin. Ta najbardziej znana i również najzdrowsza substancja słodząca to stewia, którą pozyskuje się z liści rośliny o takiej samej nazwie – stevia. To właśnie one są najbogatsze w wiele składników odżywczych oraz glikozydy odpowiadające za słodki smak. Co ważne, stewia nie tylko stanowi doskonałą i najzdrowszą alternatywę do białego cukru, ale również wykazuje właściwości terapeutyczne. Nie ma kalorii oraz posiada niski indeks glikemiczny, co czyni z niej zamiennik cukru dla cukrzyków. Ponadto działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwpróchniczo oraz jest silnym przeciwutleniaczem. Poza tym wykazuje właściwości oczyszczające, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru. Wszystko to sprawia, że oprócz naturalnie walorów smakowych, oddziałuje pozytywnie na zdrowie całego organizmu.

Inne naturalne i zdrowe zamienniki cukru

Czy stewia, ksylitol i erytrytol to jedyne zamienniki białego cukru? Oczywiście, że nie! Więcej o naturalnych słodzikach zdradza pracownik Natvita – producent zdrowej żywności w Polsce:

Wybór naturalnych słodzików jest na tyle szeroki, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – zarówno osoby, którym zależy na poprawie jakości życia i wdrożeniu zdrowych nawyków, jak i osoby chorujące na cukrzycę czy otyłość. Na szeroką skalę polecane są takie substytuty sacharozy jak cukier kokosowy i melasa trzcinowa. Poza tym można bez obaw sięgać po naturalne miody.

Jeśli zastanawiałeś się, czy są zdrowe alternatywy dla cukru – teraz nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości. Wybór produktów jest ogromny, a co najważniejsze ksylitol, erytrytol, stewia czy naturalne miody nie tylko dostarczają potrawy, ale również wykazują mnóstwo właściwości poprawiających zdrowie i pozytywnie wpływających na cały organizm. Warto zaufać naturze i sięgnąć po naturalne słodzidła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas