Artykuł sponsorowany Czy każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom wodę pitną?

Czy każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom wodę pitną?

Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 ml wody dziennie. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna przyjmować 1,8 litra wody. Należy jednak pamiętać, że funkcjonujemy przez około 16 godzin, zatem nawadniać się trzeba także w pracy. Pojawia się więc pytanie: czy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom wodę pitną? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule. 

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia wody pitnej?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. dokładnie określa, kiedy pracownicy powinni otrzymać dostęp do wody pitnej. Są to:

  • warunki gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,

  • warunki mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1.000,

  • prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C,

  • prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1.500 kcal (6.280 kJ) u mężczyzn i 1.000 kcal (4.187 kJ) u kobiet,

  • stanowiska pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C

Należy jednak wspomnieć, że za napoje dla pracowników i posiłki profilaktyczne nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Innymi słowy, pracodawca nie może wypłacić ich równowartości, a jedynie zapewnić napoje czy posiłki. 

Woda w pracy: z kranu, dystrybutora czy butelkowana?

Skoro kwestia tego, czy pracodawca ma obowiązek zapewnić wodę, jest już rozstrzygnięta, możemy się teraz zastanowić, jaka woda jest najlepsza. Zakłady wodociągowe na ogół twierdzą, że woda jest zdatna do spożycia, ale i tak zalecają jej uprzednie przegotowanie. Taka woda najlepiej nadaje się więc do herbaty czy kawy. Po wykluczeniu tej możliwości pozostają nam więc woda z dystrybutora i butelkowa. Woda z dystrybutora posiada tę zaletę, że jej cena w przeliczeniu na litr jest niższa. Oprócz tego jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż kupowanie kilkudziesięciu butelek. 

A skąd wziąć sprawdzoną wodę? Jedną z możliwości jest Wielkopolska Dystrybucja Wody, która nie tylko może dostarczyć wodę do firmy codziennie, ale także zajmie się całą logistyką jej kupna i przewiezienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas