Materiał Partnera Scrapbooking – czy to coś dla ciebie?

Scrapbooking – czy to coś dla ciebie?

Scrapbooking już od jakiegoś czasu cieszy się sporą popularnością. W końcu dzięki niemu dowiedzieliśmy się wreszcie, co zrobić z tymi wszystkimi biletami wstępu, pocztówkami i mapami, które sentymentalnie zbieraliśmy przez lata. Czym dokładnie jest scrapbooking i jak zacząć przygodę z nim? Sprawdziliśmy.

Czym jest scrapbooking?

Scrapbooking to słowo zapożyczone z języka angielskiego. Określa się nim proces własnoręcznego tworzenia albumu, przypominającego pamiętnik czy kronikę. Znajdują się w nim zazwyczaj nie tylko zdjęcia, ale też różne pamiątki. Mogą to być np. bilety, ulotki albo mapy.

Ważnym elementem takiego albumu są też zapiski samego autora. Co można zanotować? Cokolwiek tylko przyjdzie nam do głowy. Krótka opinia o filmie czy książce, przepis albo opis naszych wrażeń z jakiegoś wydarzenia to tylko niektóre z pomysłów.

Ma to być próba jak najdokładniejszego zatrzymania ulotnych z natury wspomnień. W naszej rodzinie niedawno urodziło się dziecko? Możemy w albumie odcisnąć jego rączkę albo użyć do wykonania jednej ze stron pierwszego odciętego pukla jego włosów.

Od czego zacząć przygodę ze scrabookingiem?

Do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem będzie nam potrzebna gotowa baza albumowa. Przedstawiciel firmy Papierowe Czary, której specjalnością są piękne rzeczy wykonane z papieru, przyznaje, że są osoby, które wykonują ją samodzielnie, ale dla początkujących będzie to raczej trudne zadanie. Baza może być klejona lub bindowana. Czasem wystarczy też po prostu zwykły notatnik.

Drugim istotnym elementem są kolorowe papiery. Kupmy takie, które pasują do siebie kolorystycznie. Na początku trudno jest bowiem zaplanować strony tak, aby tworzyły spójną całość. Papiery stworzone specjalnie do scrapbookingu są zwykle sprzedawane w zestawach. Na początek zainwestujmy w jeden. Kolory będą do siebie pasowały, a my będziemy mieć okazję sprawdzenia, czy to zajęcie nam się spodoba.

Innymi rzeczami, których używa się w scrapbookingu, są naklejki, dziurkacze wycinające konkretne kształty oraz wszelkie ładne rzeczy, które na co dzień znajdujemy w swoim otoczeniu. Mogą to być np. pocztówki, wstążki czy zasuszone kwiaty. To jednak opcje dodatkowe.

Niezbędne są za to narzędzia. Trudno będzie zdziałać cokolwiek bez przedmiotów takich jak dobre nożyczki do papieru, linijka, klej czy dwustronna taśma klejąca. Warte uwagi i często stosowane są też taśmy ozdobne.

Skąd czerpać inspiracje do tworzenia scrapbookingu?

Mówi się, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, ale czasem po prostu brakuje pomysłów. Z pomocą może przyjść Internet. Znajdziemy w nim prawdziwe cuda z papieru. Zainspirowanie się nimi może znacząco wpłynąć na nasze podejście do tego typu prac. W głowie nagle eksplodują pomysły, a to najlepszy początek, jaki możemy sobie wyobrazić. Nawet jeśli pod ręką nie ma jeszcze odpowiednich papierów, naklejek i zdjęć.

Podziel się