Materiał Partnera Który materiał jest lepszy do produkcji etykiet?

Który materiał jest lepszy do produkcji etykiet?

Kiedy mowa o etykietach, wiele osób skupia się głównie na treści oraz oprawie graficznej. Równie ważny jest jednak rodzaj etykiety oraz materiał, z którego są wykonywane. Powinny być trwałe, odporne na działanie szkodliwych czynników i – przede wszystkim – czytelne dla konsumenta. Który materiał warto wybrać? Jaki rodzaj etykiety sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie? Właśnie w tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Papier kontra folia – co wybrać?

Wojna pomiędzy etykietami foliowymi i papierowymi trwa od lat. Na rynku można znaleźć etykiety wykonane z wielu różnych surowców. Czasami jest to zwykły papier, innym razem folia, a niekiedy łączy się oba materiały. W przypadku etykiet papierowych wydruk jest odporny na ścieranie, lecz nie sprawdzą się one w miejscach narażonych na wilgoć. Etykiety foliowe w tej sytuacji wypadają nieco lepiej.

Popularne materiały stosowane w produkcji etykiet foliowych:

  • Polietylen – elastyczny i stosowany w przypadku miękkich opakowań.
  • Polipropylen – dość sztywny, lecz odporny na chemikalia oraz wysoką temperaturę.
  • Poliester – sprawdzi się w zmiennych warunkach, często wykorzystywany przy znakowaniu elektroniki.
  • Winyl – elastyczny i doskonały dla trudnych powierzchni np. porowatych.

Rodzaje etykiet

Następnie pod lupę trzeba wziąć rodzaje etykiet. Najczęściej stosuje się etykiety samoprzylepne, gdyż są szybkie i łatwe w użyciu. Można naklejać je przy pomocy specjalnych urządzeń lub ręcznie. Etykiety tradycyjne, które wymagają dodatkowego nałożenia kleju, są coraz rzadziej spotykane. W przypadku opakowań plastikowych sprawdzą się również etykiety termokurczliwe, lecz do ich użycia potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Nie da się ukryć, że to właśnie etykiety samoprzylepne są najchętniej wybierane przez współczesnych przedsiębiorców. Zwłaszcza foliowe, które będą odporne na działanie szkodliwych czynników.

Liczy się jakość!

Ogromne znaczenie ma nie tylko rodzaj materiału oraz typ etykiety, ale również jej wykonanie. Należy zawsze korzystać z ofert profesjonalnych producentów (np. Jantar), aby mieć pewność, że etykieta będzie spełniała wszystkie oczekiwania. Nie warto decydować się na zakup etykiet z niepewnego źródła, zwłaszcza wtedy, kiedy są one sprzedawane w podejrzanie niskich cenach. W takiej sytuacji często zdarza się, że trwałość etykiety pozostawia wiele do życzenia. Naklejki szybko się odklejają lub schodzi z nich nadruk, a konsument ma potem problem z identyfikacją produktu. Decydując się na zamówienie etykiet samoprzylepnych w dobrej firmie poligraficznej, można być pewnym co do ich jakości.

Opracowanie:

Drukarnia Jantar Druk na papierze Oprawy zeszytowe

Stare Babice , gen. T. Kutrzeby 44A

Podziel się