Dzień Sprzątania Biurka – czy porządek na biurku pomaga w pracy?

Dzień Sprzątania Biurka – czy porządek na biurku pomaga w pracy?

Od jakiegoś czasu spotykamy się z różnego rodzaju nietypowymi świętami, ot choćby Dniem Palących Fajkę (co oczywiście z powodów zdrowotnych odradzamy), Międzynarodowym Dniem Koszuli czy Dniem Sprzątania Biurka. I choć święta te są w praktyce raczej sposobem na umilenie dnia niż rzeczywistymi świętami, to czasem warto wziąć sobie ich wymowę do serca i spróbować wdrożyć w życie. Dziś rozprawiamy o porządku na biurku!

Strony www Strony www

Porządek na biurku pomaga w pracy

Nie od dziś wiadomo, że schludne otoczenie pozwala nam bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Ot, nie tracimy cennego czasu na poszukiwanie potrzebnych nam przedmiotów czy informacji, bo czekają one na nas w określonym miejscu i wystarczy tylko po nie sięgnąć. Zasada ta sprawdza się i w domu, i w pracy, a zastosować ją jest zupełnie łatwo.

Jak osiągnąć i utrzymać porządek na biurku? Przede wszystkim trzeba wszystko z niego uprzątnąć i to bez cienia sentymentu! Szczególnie zaś te przedmioty, dokumenty itp., których od dawna już nie używamy; jeśli nie mamy konieczności przechowywania ich – można z powodzeniem się ich pozbyć. Do dyspozycji zostawiamy sobie pod ręką jedynie te rzeczy, które akurat potrzebne nam są do bieżącej pracy, pozostałe zaś katalogujemy według schematu oraz magazynujemy. Na dokumenty warto przygotować sobie segregator lub organizer, na materiały piśmiennicze i inne artykuły biurowe – pudełka z przegródkami itd. Na tym etapie prac powinniśmy również dobrze odkurzyć szuflady i szafki, wyczyścić blat biurka, wytrzeć plamy i zabezpieczyć powierzchnię przed osadzaniem się kurzu. W czystym i miłym dla oka środowisku pracuje się lepiej, wydajniej i po prostu przyjemniej. Może więc warto skorzystać z okazji, jaką jest Dzień Sprzątania Biurka i zwyczajnie sobie pomóc?

Sposoby na koncentrację w pracy                 

Schludne otoczenie jest dobrym sposobem na utrzymanie koncentracji podczas pracy – jeśli nie otacza nas bałagan, a po biurku nie walają się zbędne rzeczy, to nasz umył łatwiej się skupia i na dłużej pozostaje w tym stanie. Co robić, by jeszcze sobie pomóc? Jakie są sposoby na koncentrację w pracy?

Przede wszystkim trzeba będzie ograniczyć nie tylko liczbę bodźców, ale i zadań. Warto jest powyłączać zbędne programy komputerowe i skierować uwagę wyłącznie na wykonywane zadanie. Warto jest odizolować się od otoczenia, np. rozmawiających osób – wystarczy nałożyć wytłumiające hałas słuchawki (niekoniecznie włączając sobie muzykę). A jeżeli zauważamy, że nasza uwaga odwraca się od pracy i rozprasza – ponownie skierujmy ją na wykonywane zadanie. Koncentrować można się nauczyć, wystarczy tylko zacząć ćwiczyć, ot, choćby na tybetańską modłę. Najlepiej też robić to w realnych warunkach, czyli jak najlepiej odzwierciedlających sytuacje, gdy potrzebujemy koncentracji. Jak już zostało powiedziane to wcześniej, dobrze jest też zrezygnować ze zbyt dużej ilości zadań. Sam fakt przełączania uwagi z jednego celu na drugi jest dla organizmu sporym wydatkiem energetycznym. Lepiej więc zrobić jedno zadanie i przystąpić do następnego. Zwłaszcza, jeżeli wymagają one kreatywności i twórczego myślenia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter