Artykuł sponsorowany Charakterystyka badań laboratoryjnych dla psów i kotów

Charakterystyka badań laboratoryjnych dla psów i kotów

Wciąż jeszcze profilaktykę zwierzęcą traktuje się dość po macoszemu. O ile jesteśmy skłonni wykonywać sobie regularne badania, o tyle w przypadku zwierząt wiele osób zgłasza się po pomoc weterynarza dopiero wtedy, gdy dostrzeże u pupila niepokojące objawy. To duży błąd, który może kosztować zdrowie zwierzaka. W tym tekście przybliżymy nieco badania laboratoryjne psów i kotów.

Zakres badań laboratoryjnych dla psów i kotów

Pod pojęciem „badania laboratoryjne” kryją się wszystkie badania diagnostyczne, których bazą są krew, mocz i inne materiały biologiczne pobierane od pacjenta. Dzięki analizie krwi można wskazać, czy proporcje jej składu nie wskazują na jakieś schorzenie. Także z krwi bada się poziom hormonów, które mogą mieć wpływ na wszystkie aspekty zdrowia zwierzęcia: apetyt, płodność, przemianę materii, pracę zmysłów, energię życiową i wiele innych.

Badanie moczu należy do stosunkowo często zlecanych metod diagnostycznych. Jego zaletą jest całkowita bezbolesność. Pozwala ono określić m.in., czy nerki i cały układ moczowy pracują prawidłowo oraz czy w moczu nie znajdują się niepożądane elementy. Badanie moczu u kotów i psów doskonale uzupełnia badania krwi i dobrze, aby było elementem rutynowej kontroli zdrowotnej czworonoga.

Kiedy należy zrobić badania i co mogą wykryć

Badanie krwi składa się z dwóch elementów – morfologicznego i biochemicznego. Celem morfologii jest określenie składu krwi, a także jej jakości, zwłaszcza wielkości i kształtu krwinek.

Badania krwi pozwalają wykryć choroby, które nie ujawniają się podczas badania klinicznego. Często są to schorzenia groźne dla naszych pupili. Najbardziej pożądaną częstotliwością wykonywania badań krwi u psów i kotów jest przynajmniej raz do roku, nie rzadziej niż raz na dwa lata. Oczywiście, w sytuacji, gdy zwierzę jest w trakcie leczenia, weterynarz może zalecić badania kontrolne znacznie częściej.

Badanie moczu także składa się z dwóch części. W jednej określa się jego fizykochemiczne właściwości, w drugiej osad. Pozwala wykryć poważne schorzenia i urazy, m.in.: zapalenie i zwyrodnienie nerek, cukrzycę, odwodnienie, krwotoki wewnętrzne i wiele innych. Jak zostało wspomniane, badanie moczu dobrze uzupełnia badane krwi i jako element złożonej diagnostyki laboratoryjnej wykluczyć lub potwierdzić wiele schorzeń.

Odpowiedzialny właściciel, który dba o swoje zwierzę, wie, że regularne badania kontrolne pozwolą oszczędzić pupilowi wielu nieprzyjemności. Za ich wykonywaniem przemawia także fakt, że na ogół diagnostyka jest tańsza niż leczenie zbyt późno wykrytych schorzeń. Badania laboratoryjne wykonuje klinika weterynaryjna Vetriver.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas