Artykuł sponsorowany Rentgenodiagnostyka we współczesnej stomatologii

Rentgenodiagnostyka we współczesnej stomatologii

Zaawansowane metody leczenia i diagnostyki to cechy charakteryzujące współczesną stomatologię. Jedną z nich jest rentgenodiagnostyka pozwalająca na dokładne zobrazowanie struktur zębowych i wszelkich zmian w ich obrębie. Jakie są wobec tego zadania i możliwości tej gałęzi diagnostyki stomatologicznej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich w stomatologii

Metody diagnozowania przy pomocy promieni rentgenowskich są niezastąpione w stomatologii, dlatego stosuje się je w bardzo wielu przypadkach. Najprostszym rodzajem zdjęcia rentgenowskiego jest zdjęcie punktowe, pozwalające na ocenę pojedynczych zębów leżących obok siebie. Przy jego pomocy można ocenić stan korzeni i koron zębowych, dlatego zdjęcie to często wykonuje się przed i po zakończeniu leczenia kanałowego, aby sprawdzić, czy leczenie się powiodło.

W przypadku konieczności dokonania ogólnej oceny wszystkich zębów, w tym wypełnień i chorób przyzębia, jak również planowanych ekstrakcji czy leczenia protetycznego, wykonuje się najczęściej rtg panoramiczne zębów, zwane inaczej pantomogramem. Pozwala ono zobrazować wszystkie górne i dolne zęby, jak również tkanki miękkie i kości. Tego rodzaju zdjęcie niezbędne jest także przed leczeniem ortodontycznym. W przypadku planowanego leczenia ortodontycznego, zleca się również pacjentowi wykonanie tzw. cefalometrycznego rtg zębów. Jest to nic innego, jak zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej, które pozwala ortodoncie na ocenę wieku kostnego pacjenta oraz przyczyn i uwarunkowań wad zgryzu. Zdjęcie takie wykonuje się na początku i na końcu leczenia ortodontycznego.

Gdzie można wykonać stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie?

Zdjęcia tego rodzaju wykonać można w niektórych klinikach stomatologicznych, jak również w placówkach specjalizujących się w rentgenodiagnostyce stomatologicznej, jak np. pracowni rentgenowskiej w Poznaniu na Osiedlu Czecha. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania takiego zdjęcia jest ciąża. Przed badaniem pacjentowi zakłada się specjalny fartuch, który ma ograniczyć przenikanie promieni do organizmu. Niezbędne jest także zdjęcie wszelkich metalowych elementów, takich jak kolczyki itp. W przypadku niektórych zdjęć, jak np. zdjęcia cefalometrycznego, niezbędne jest także unieruchomienie głowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas