Artykuł sponsorowany Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest stosowane w przypadkach bardzo zaawansowanej choroby próchnicowej zębów. W takich przypadkach klasyczne metody leczenia, które polegają na dokładnym wyczyszczeniu oraz uformowaniu ubytku w zębie, a następnie wypełnieniu go plombą, są już po prostu nieskuteczne. Bakterie próchnicowe zdołały już bowiem dostać się głębiej i stanowią realne zagrożenie dla zęba. Z naszego artykułu dowiesz się kiedy dochodzi do takich sytuacji oraz na czym dokładnie polega leczenie kanałowe.

Zakażenie miazgi zębowej

Choroba próchnicowa zęba przebiega w kilku etapach. Pierwsze ślady próchnicy są widoczne na naszych zębach jedynie w formie delikatnych przebarwień, które można wykryć i usunąć w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli jednak w porę nie uda się tego zrobić, próchnica zacznie podążać dalej, w głąb zęba. Na tym etapie mówimy już o powstawaniu ubytków, czyli dziur w zębach. Żeby wyleczyć chorobę zęba, konieczne jest już borowanie, w celu oczyszczenia ubytku oraz jego uformowania. Po wykonaniu tej czynności ubytek może być już wypełniony plombą.

Na tym etapie pacjent jeszcze nie odczuwa bólu spowodowanego próchnicą, bardzo często nie jest nawet świadomy tego, że w którymś zębie mogło dojść do powstania ubytku. Ból pojawia się dopiero w następnym etapie choroby, tzn. wtedy gdy bakterie próchnicy zdołają już się „przedostać” także przez zębinę i docierają do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. W takich przypadkach w celu uratowania zęba przed niechybną koniecznością ekstrakcji, niezbędne jest wykonanie leczenia endodontycznego, które powszechnie jest znane jako leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na dokładnym oczyszczeniu zakażonych kanałów zęba. Składa się z kilku etapów, przez co jest tak bardzo nielubiane przez pacjentów. Na początku wykonuje się zdjęcie RTG, na podstawie którego dentysta może określić, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jaki jest ich przebieg oraz długość. Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich parametrów, lekarz przystępuję do otworzenia korony zęba oraz do czyszczenia kanałów. Czynność tę wykonuje przy użyciu narzędzi endodontycznych. Kanały muszą być bardzo dokładnie oczyszczone. Po wykonaniu czynności są jeszcze opracowywane, dezynfekowane oraz wypełniane gutaperką. Bardziej szczegółowe informacje na temat przebiegu leczenia kanałowego mogą Państwo znaleźć na portalu Światdentysty.pl.

W trakcie leczenia endodontycznego usuwane są zarówno bakterie próchnicowe, jak i zdrowa miazga zębowa. W efekcie po zakończonym leczeniu ząb jest już de facto martwy, jednak nie trzeba go usuwać i nadal może z powodzeniem pełnić swoją funkcję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas