Artykuł sponsorowany Jak działają nowoczesne elektrokardiografy? Kiedy robi się badanie EKG?

Jak działają nowoczesne elektrokardiografy? Kiedy robi się badanie EKG?

Badania EKG są wykonywane bardzo często. Dzięki elektrokardiografom lekarze mogą wykryć problemy dotyczące pracy serca pacjenta i szybko postawić trafną diagnozę. Jak działają nowoczesne elektrokardiografy? Jakie problemy można dzięki nim zdiagnozować? Czy są jakieś przeciwwskazania do ich użycia? I jak przebiega badanie EKG? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Jak działa aparat EKG?

Zasada działania elektrokardiografu jest bardzo prosta – zadaniem urządzenia jest rejestrowanie aktywności elektrycznej serca i przetwarzanie jej na obraz przenoszony na specjalny papier termiczny. Wydruk pokazuje zespoły QRS, odstępy i załamki.

- Badanie EKG elektrokardiografem jest 12-kanałowym diagnostycznym obrazowaniem pracy serca, gdzie za pomocą elektrod gruszkowych i klamrowych dokonuje się oceny pracy mięśnia sercowego. Otrzymany zapis jest pomocny przy rozpoznawaniu zaburzeń rytmu i zmian patologicznych w sercu. Badanie elektrokardiograficzne pozwala ocenić częstość i rytm pracy serca. Wydruk z aparatu EKG umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego. Elektrokardiograf obrazuje niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał lub zaburzenia rytmu tłumaczy nasz ekspert Zbigniew Kadzewicz z firmy Kredos. Sklep medyczny.

Nowoczesne aparaty wyposażone są dodatkowo w sygnalizację dźwiękową, która zaczyna działać, jeśli serce jest bardzo pobudzone – dzięki temu lekarz może błyskawicznie zareagować.

Zalety EKG

Aparaty EKG nie są bardzo kosztowne – najtańszą, podstawową wersję można kupić już za około 3 tysiące złotych. Taka niska cena korzystnie wpływa na ich dostępność – aparaty EKG są elementem wyposażenia karetek, a jeśli dostaniemy skierowanie na takie badanie, nie będziemy musieli długo na nie czekać. Badanie trwa bardzo krótko i pozwala lekarzowi szybko stwierdzić, czy pacjent ma jakieś problemy z pracą serca. Dzięki szybkim wynikom, pacjent na czas może otrzymać potrzebne leki. Poza tym badanie pozwala też przekonać się o tym, jaka jest budowa serca pacjenta. Na wydruku widać na przykład, czy któraś komora jest przerośnięta. EKG jest nieocenione przy zawale – przeprowadzenie badania pozwala szybko go zdiagnozować i podać leki, zanim sytuacja stanie się bardzo niebezpieczna dla życia pacjenta.

Bez przygotowań

Do EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać i jest to jedną z zalet tego badania – można je przeprowadzić właściwie w każdej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre czynniki mogą negatywnie wpłynąć na wyniki pracy aparatu EKG. Jeśli wybieramy się na takie badanie, unikajmy kawy i papierosów, starajmy się też odprężyć – dzięki temu nasze serce będzie pracowało normalnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas