Artykuł sponsorowany Separacja – co warto wiedzieć

Separacja – co warto wiedzieć

Celem separacji jest umożliwienie dogadania się małżonkom, którzy zastanawiają się nad rozwodem. To czas specyficznego odpoczynku od siebie, który pozwala obojgu partnerom na zastanowienie się nad problemami i przyszłością związku. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat separacji.

Czym jest separacja?

Separacja, czyli tzw. rozdzielenie małżonków od stołu i łoża, jest faktycznym lub formalnym stanem polegającym na rozkładzie pożycia małżeńskiego. Jest sposobem na poradzenie sobie z problemami w związku i umożliwia spojrzenie na nie z dystansem.

-Separacja to rozwiązanie tymczasowe, które może zarówno uratować związek małżeński, jak również być wstępem do rozwodu. Warto się na nią zdecydować zanim podejmie się decyzję o zakończeniu małżeństwaradzi nasz rozmówca reprezentujący Kancelarię Adwokacką Tomasza Kowalczyka.

Rodzaje separacji

Jak mówi prawo polskie, przesłanką do separacji jest zupełny ale nie trwały rozkład pożycia małżonków. Rozumiany jest on jako całkowity zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej między obojgiem małżonków.

Są dwa typy separacji, a mianowicie:

  • faktyczna – nie pociąga za sobą skutków prawnych, stan cechujący się rozdzieleniem małżonków i zanikiem więzi małżeńskich, który nie jest stwierdzony orzeczeniem sądu,
  • formalna – instytucja prawna orzekana przez sąd na wniosek jednego lub obojga małżonków, polega na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej bez prawa wstępowania przez małżonków w nowy związek małżeński, jak również bez zniesienia niektórych obowiązków wiążących małżonków, takich jak obowiązek wzajemnej pomocy.

W Polsce sprawy o orzeczenie separacji rozpatruje właściwy sąd okręgowy. Postanowienie o separacji wydaje on po obowiązkowym przeprowadzeniu rozprawy, a w czasie postępowania nakłania strony do pojednania. Jeśli takowe nie nastąpi, sąd przystępuje do rozpoznania sprawy.

Jakie są skutki orzeczenia separacji formalnej?

Skutki orzeczenia separacji są w dużym stopniu podobne do tych, które wywołuje orzeczenie rozwodu. Główną różnicą między nimi jest fakt, że separacja nie powoduje ustania małżeństwa.

Na skutek orzeczenia separacji formalnej ustaje wspólność majątkowa między małżonkami, jednak nie ustaje obowiązek wspólnego pożycia. Orzeczenie separacji nie zamyka drogi do orzeczenia rozwodu.

O zniesieniu separacji formalnej orzeka sąd na wniosek obojga małżonków. W momencie jej zniesienia ustają jej skutki.

Należy pamiętać, że separacja małżeńska nie zawsze zakończona jest pogodzeniem się małżonków. Wiele par traktuje ten czas jako próba, dzięki której mają się one przekonać czy obie strony poradzą sobie bez partnera. Jeśli małżonkowie na samym początku podejdą do separacji właśnie w ten sposób, to prawdopodobieństwo pogodzenia się jest raczej niewielkie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas