Artykuł sponsorowany Kto i w jakich sytuacjach może zostać Twoim pełnomocnikiem procesowym?

Kto i w jakich sytuacjach może zostać Twoim pełnomocnikiem procesowym?

Czasami zdarza się, że nie możemy wziąć udziału w rozprawie lub innych czynnościach prawnych, do których jesteśmy zobowiązani. Przyczyną może być choroba lub przebywanie za granicą. W sprawach codziennych funkcje pełnomocnika może pełnić niemal każdy – niekiedy nawet osoba niepełnoletnia. Niestety, określone działy prawa mają swoje indywidualne wymagania. O czym musisz wiedzieć, wybierając pełnomocnika?

Kim jest pełnomocnik procesowy?

Pełnomocnik procesowy jest osobą, która pełni funkcję reprezentanta strony podczas procesu sądowego. Konieczne jest sporządzenie upoważnienia do dokonywania wszelkich czynności prawnych w imieniu osoby, która nie może stawić się osobiście. Pełnomocnictwo zostało szczegółowo określone i zdefiniowane w kodeksie prawa cywilnego.

W zakres czynności pełnomocnika wchodzą:

  • wnoszenie pozwów;
  • odpowiedzi na pozew;
  • wnoszenie i akceptacja dalszych pism procesowych;
  • czynności dotyczące zabezpieczenia i egzekucji;
  • zawieranie ugody;
  • zrzeczenie się roszczenia;
  • uznanie powództwa;
  • odbiór kosztów procesu od strony przeciwnej.

Podczas ustalania pełnomocnictwa, osoba, która go udziela, ma prawo określić, które dokładnie czynności może sprawować pełnomocnik w jej imieniu. Możliwe jest ograniczenie praw reprezentanta, jeśli takie jest życzenie osoby upoważniającej.



Kto może zostać pełnomocnikiem?

Możliwość wybrania określonych reprezentantów zależy przede wszystkim od rodzaju procesu, a ściślej mówiąc – działu prawa, który obejmuje. Przepisy postępowania cywilnego bez względu na okoliczności dopuszczają takich reprezentantów jak:

  • Adwokat – osoba wykonująca zawód o charakterze indywidualnym lub na drodze spółki. Adwokat posiada wykształcenie prawnicze i może pełnić zarówno funkcje reprezentanta, jak i obrońcy.
  • Radca prawny – osoba zaufania cywilnego, której zadaniem jest udzielanie konsultacji i pomocy w zakresie aktów prawnych, pism procesowych oraz reprezentacja klienta w sądzie. W przeciwieństwie do adwokatów radcy prawni mogą być zatrudniani na podstawie stosunku pracy.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach może to być również członek rodziny lub – zwłaszcza w sprawach majątkowych – osoba, która zarządza majątkiem w imieniu osoby zobowiązanej do stawienia się na procesie.

Profesjonalnych reprezentantów w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego możesz znaleźć w Kancelarii Radcy Prawnego Górniak i Wspólnicy, która znajduje się w Świebodzicach. Radcy nie tylko zajmują się pełnomocnictwem, ale również konsultingiem, zarówno w formie klasycznej, jak i e-porad. Dbając o swoje dobro oraz właściwe zabezpieczenie majątku, warto powierzyć sporządzanie dokumentacji i udział w rozprawach osobie doświadczonej, mającej na swoim koncie liczne sukcesy zawodowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas