Artykuł sponsorowany Kiedy ma miejsce zasiedzenie nieruchomości?

Kiedy ma miejsce zasiedzenie nieruchomości?

Jednym ze sposobów nabycia nieruchomości jest jej zasiedzenie. W polskim prawie nieruchomości rozróżniamy dwa rodzaje zasiedzenia – w dobrej i złej wierze. Czym się od siebie różnią? Ile wynoszą poszczególne terminy? Jakie dodatkowe warunki muszą zostać spełnione, aby nastąpiło zasiedzenie nieruchomości? Czy do uznania zasiedzenia niezbędne jest postanowienie sądu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Zasiedzenie w dobrej i złej wierze

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie może nastąpić zarówno w dobrej, jak i złej wierze. Obie te sytuacje różnią się przede wszystkim wolą władającej nieruchomością osoby. Osoba, która nie wiedziała, że dana posesja ma prawnego właściciela, dokona jej zasiedzenia w dobrej wierze. Z kolei osoba, która jest świadoma, że posesja posiada prawowitego właściciela, dokona zasiedzenia w złej wierze.

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze różnią się od siebie także terminami, które muszą upłynąć, aby faktycznie doszło do nabycia nieruchomości. W przypadku dobrej wiary termin do zasiedzenia wynosi minimum 20 lat, natomiast w przypadku złej wiary, okres konieczny do zasiedzenia to co najmniej 30 lat.

Przesłanki zasiedzenia nieruchomości

Aby doszło do zasiedzenia, spełnione muszą być łącznie trzy przesłanki. Pierwszą z nich jest upływ czasu, o którym pisaliśmy w poprzedniej części. Termin ten jest zależny od dobrej lub złej wiary władającego nieruchomością.

Drugą przesłanką jest posiadanie samoistne nieruchomości przez cały ten czas. Oznacza to, że posiadacz powinien zachowywać się tak, jakby był prawnym właścicielem posesji. Chodzi między innymi o dbanie o nieruchomość czy płacenie podatków.

Trzecią przesłanką jest natomiast ciągłość posiadania, czyli nieprzerwane posiadanie nieruchomości przez okres potrzebny do jej zasiedzenia. W polskim prawie istnieje domniemanie ciągłości posiadania, zwykle wystarczy więc udowodnienie posiadania nieruchomości w odległym czasie oraz obecnie.

W przypadku, gdy mamy wątpliwości, czy faktycznie doszło do zasiedzenia nieruchomości, warto zasięgnąć porady prawnika. Rzetelne informacje uzyskamy w Kancelarii Radcowskiej Mariusz Kimus w Częstochowie, prowadzonej przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem w sprawach z zakresu prawa nieruchomości.

Potwierdzenie o stwierdzeniu zasiedzenia

Zasiedzenie nieruchomości następuje z chwilą upływu odpowiedniego okresu oraz spełnienia powyższych przesłanek. Nie ma więc konieczności wszczynania sprawy o zasiedzenie. Można natomiast wszcząć sprawę o stwierdzenie zasiedzenia. Wtedy sąd wyda postanowienie potwierdzające nabycie nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas