Artykuł sponsorowany Jak przebiega kremacja zwłok

Jak przebiega kremacja zwłok

Kremacja zwłok jest coraz częściej praktykowanym zwyczajem, za którym przemawiają zarówno argumenty czysto praktyczne, jak i moralne. Przebieg pogrzebu zmarłego, którego ciało uległo kremacji nie różni się wiele od tradycyjnego pochówku. Różnią się jednak przygotowania do samego pogrzebu. W jaki sposób wyglądają przygotowania oraz sam proces kremacji, dowiecie się Państwo z naszego artykułu.

Dlaczego ludzie decydują się na kremację

Na Zachodzie kremacja zwłok jest bardzo rozpowszechnionym zwyczajem, który jednak stopniowo zaczyna być coraz częściej praktykowany także w naszym kraju. Póki co najważniejszym argumentem, który przekonuje naszych rodaków na wyrażenie woli spopielenia swojego ciała po śmierci, jest zmniejszająca się ilość miejsc na cmentarzach, a co za tym idzie ­­– ich coraz wyższe ceny. Niektóre osoby decydują się na kremację także dlatego, że nie chcą aby ich ciała ulegały rozkładowi. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy się zdecydować na kremacje zwłok swoich czy swoich bliskich, warto wcześniej poznać dokładny przebieg kremacji.

Przygotowania do kremacji

Zanim zostanie przeprowadzona kremacja, najpierw niezbędne jest załatwienie wszelkich związanych z tym formalności. Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik Zakładu Pogrzebowego Zorza w Katowicach: Formalności związane z organizacją kremacji nie są zbyt skomplikowane. Potrzebne są do tego jedynie dwa dokumenty: akt zgonu oraz pisemna zgoda zmarłego lub organizującego pogrzeb najbliższego członka rodziny. Po dostarczeniu dokumentów można przystąpić już do przygotowania ciała do spopielenia.

Zasadniczo przygotowanie ciała do kremacji nie różni się wiele od przygotowania ciała do pochówku w trumnie. Jedyne różnice polegają na tym, że ubiór zmarłego nie może zawierać żadnych elementów, które nie będą mogły ulec spopieleniu – tzn. metalowych oraz plastikowych ozdób czy przedmiotów. Jeżeli taka jest wola rodziny zmarłego, tradycyjny ubiór można także zastąpić całunem. Różnice polegają także na wyborze trumny, w której będą ułożone zwłoki do spopielenia. Taka trumna musi być wykonana z ekologicznych materiałów, bez użycia dodatkowych lakierów czy farb oraz także nie może być zdobiona żadnymi metalowymi czy plastikowymi materiałami. Najczęściej ciało kremuje się w trumnie wykonanej z czystego drewna, wikliny lub nawet tektury.

Przebieg kremacji

Proces kremacji zwłok może być traktowany jako pierwszy etap samego pogrzebu. Na początku przybyli bliscy zmarłego mogą się z nim pożegnać, zanim jego szczątki będą spopielone. Sama kremacja trwa około 2-3 godzin. Trumna z ciałem jest wprowadzona do pieca rozgrzanego do temperatury 800-1200oC. Do spopielenia dochodzi na skutek działania gorącego powietrza, ciało nawet przez chwilę nie styka się z ogniem.  Uczestnicy kremacji nie mają możliwości oglądania procesu spopielenia, ponieważ ten jest widoczny wyłącznie dla obsługi. Po zakończeniu kremacji, prochy są wsypywane do urny. Zasadnicza część pogrzebu, czyli oficjalna ceremonia oraz złożenie urny do grobu lub kolumbarium, zazwyczaj jest przeprowadzana następnego dnia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas