Artykuł sponsorowany Alimenty - co warto o nich wiedzieć?

Alimenty - co warto o nich wiedzieć?

Alimenty to świadczenie, którego celem jest zapewnienie osobie uprawnionej środków pieniężnych, które są niezbędne do pokrycia pewnych potrzeb. Najczęściej są to świadczenia na rzecz rodziny. Kto może otrzymywać alimenty? Kto musi płacić świadczenia alimentacyjne? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Komu należą się alimenty?

Obowiązek alimentacyjny jest zobowiązaniem, którego celem jest zapewnienie członkom rodziny niezbędnych środków, aby mogli oni pokryć koszty uzasadnionych potrzeb. Dlatego o alimenty mogą się starać także dorosłe osoby, a nie tylko dzieci - jak to zazwyczaj bywa. Warto wiedzieć, że jeżeli w jakimś etapie naszego życia podwinie się nam noga i zostaniemy bez środków do życia, to rodzina ma obowiązek nam pomóc, czyli płacić alimenty.

Kto musi płacić alimenty?

Obowiązek płacenia alimentów spoczywa na członkach rodziny. Jak mówi radca prawny Violetta Micorek, warto pamiętać, że między płatnikiem oraz osobą pobierającą alimenty powinno być pokrewieństwo stopnia linii prostej. Obowiązkiem alimentacyjnym najczęściej objęci są rodzice, którzy płacą alimenty na rzecz dzieci, ale również małżonkowie będący po rozwodzie lub w trakcie separacji.

Alimenty - kiedy należy się o nie starać?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że uzyskanie alimentów nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Pamiętajmy, że decyzję o alimentach podejmuje sąd. Decyzja dotycząca alimentów zostaje podjęta dopiero po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji osoby uprawnionej, jak i osoby zobowiązanej.

O alimenty może się starać osoba uprawniona, która nie posiada wystarczającej ilości środków na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb - do których zaliczamy na przykład żywność. Najczęściej o alimenty starają się osoby uczące, które z racji nauki nie mają możliwości podjęcia pracy.

Warto wiedzieć, że sąd nie udziela świadczenia alimentacyjnego ot tak. Na przykład: alimenty nie przysługują zdrowej 25-letniej osobie, która nie uczy się i nie pracuje. Mimo tego, że jest to dość zrozumiałe, to takie sprawy często trafiają do sądu. Osoby, które mają możliwość samodzielnego utrzymania się, nie mają co liczyć na alimenty.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, alimenty to świadczenie, które przysługuje wielu osobom, ale najczęściej korzystają z niego uczniowie/studenci, którzy bardzo często nie mieszkają już z rodzicami i nie mają możliwości pójścia do pracy, przez co potrzebują pomocy finansowej ze strony członków rodziny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas