Artykuł sponsorowany Rodzaje kombajnów rolniczych

Rodzaje kombajnów rolniczych

Kombajn rolniczy to maszyna służąca do zbioru roślin uprawnych, wykonująca kilkakrotnie więcej pracy, niż zespół ludzi lub maszyn używanych przed upowszechnieniem kombajnów. Należy pamiętać, że kombajn to ogólna nazwa na różne maszyny rolnicze, posiadające zróżnicowane zastosowanie.

Obecnie dostępne kombajny rolnicze, proponowane przez takie sklepy, jak agromarket.pl, to maszyny zróżnicowane pod względem przeznaczenia, zdeterminowanego przez rozmaite czynniki, które zostały scharakteryzowane poniżej.

Podział ze względu na przeznaczenie

Wyróżniamy kombajny zbożowe, ziemniaczane, przeznaczone do zbioru buraków, roślin sadowniczych, czy też specjalne kombajny, przeznaczone do zbioru roślin sadowniczych i warzyw. Jeszcze inną kategorię stanowią kombajny przeznaczone do siewu oraz sadzenia.

Obecnie produkowane kombajny są często w pełni zautomatyzowane, zaopatrzone w systemy LPS oraz GPS – te technologie coraz śmielej wkraczają w polskie realia.

Kombajn zbożowy

Kombajny zbożowe powstały po to, by zastąpić dawniej stosowane kosiarki i młocarnie. Za jego pomocą zbiera się ziarniaki i zboża, takie jak pszenica, żyto czy jęczmień. Przy odpowiednich parametrach może służyć do zbiorów rzepaku, kukurydzy, słonecznika oraz takich roślin, jak groch czy łubin.

Kombajn ziemniaczany

Maszyna ta przeznaczona jest do kopania ziemniaków, oddzielania bulw od gleby, kamieni i innych niepożądanych zanieczyszczeń. Mimo że jego nazwa sugeruje przeznaczenie tylko do zbioru ziemniaków, to kombajn może też zbierać takie warzywa, jak marchew, cebula czy pietruszka (rośliny cebulowe i bulwiaste).

Kombajn do zbierania roślin sadowniczych

Przeznaczony głównie do roślin jagodowych oraz warzyw. Wyróżniamy kombajny przeznaczone do zbiorów porzeczek, malin, borówki, ale też cebuli, marchwi oraz kapusty. Wyróżniamy także kombajny przeznaczone do siewu oraz sadzenia roślin uprawnych.

Podział kombajnów ze względu na budowę

Kombajn zbożowy to najczęściej stosowane urządzenie do zbioru zbóż w rozwiniętych krajach. Składa się z zespołów występujących w maszynach żniwnych i młocarniach.

Największą zaletą kombajnów jest możliwość jednoczesnego koszenia, pobierania, omłotu zboża, a także czyszczenie ziarna.

W Polsce powszechnie stosuje się maszyny samojezdne o czołowym symetrycznym umiejscowieniu zespołu żniwnego w stosunku do młocarni kombajnu – są to urządzenia o średniej i dużej przepustowości.

Inny rodzaj kombajnów stosowanych powszechnie to kombajny półzawieszane, o źródle napędu w silniku spalinowym ciągnika zagregatowanego z kombajnem. Taki kombajn charakteryzuje się prostszą budową w porównaniu z samojezdnym. Jest to również oszczędniejsze rozwiązanie, dzięki możliwości wykorzystania jedynie silnika ciągnika. Jest to również rozwiązanie praktyczne, zwłaszcza wobec faktu, że ciągnika używa się z reguły jedynie w czasie żniw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas