Artykuł sponsorowany Proces produkcji folii polietylenowej

Proces produkcji folii polietylenowej

Folia polietylenowa, nazywana potocznie folią typu stretch, to popularny materiał pakujący. Mało kto jednak wie, w jaki sposób taka folia powstaje. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na to pytanie.

To nie takie proste

Produkcja folii polietylenowej nie jest tak prosta i tania, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Do wytworzenia folii potrzeba bowiem wielu drogich i nowoczesnych maszyn. Na wysokość kosztów wpływa również materiał, z którego folia powstaje. Są to przeważnie cenne tworzywa sztuczne – od polietylenu, przez kopolimer, na polipropylenie i fluoropolimerach skończywszy.

Metoda ,,blown”

Rozdmuch bądź wylew maszynowy – są to dwie metody, które można zastosować w celu wytworzenia folii polietylenowej. Metoda rozdmuchu (nazywana inaczej z angielskiego ,,blown”) jest nieco bardziej czasochłonna, jednak wyprodukowana w ten sposób folia cechuje się lepszą jakością, kleistością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne (nie należy jednak przesadzać z jej nadmiernym rozciąganiem, bo może to skutkować rozerwaniem materiału). Sam ,,rozdmuch” polega na roztopieniu żywicy, która jest rozdmuchiwana w dwóch kierunkach – maszynowym oraz poprzecznym, a następnie schładzana powietrzem. Folia wytworzona metodą ,,blown” świetnie sprawdza się jako folia spożywcza bądź też folia stosowana w rolnictwie.

Metoda ,,cast”

Metoda wylewu maszynowego (czyli tzw. ,,cast”) polega – zgodnie z tym co sugeruje nazwa – na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy. W następnej kolejności podlega on procesom rozciągania i schładzania przy pomocy drogich i zaawansowanych technicznie wytłaczarek. Folie ,,castowe” są mniej kleiste, ale za to bardziej rozciągliwe (,,wydłużają” się w procesie tzw. prestretchingu, naciągając się kosztem swej szerokości). Tego typu folie często znajdują zastosowanie przy owijaniu palet.

Dodatki i domieszki

Aby powiększyć walory jakościowe folii, w procesie produkcyjnym często stosuje się rozmaite dodatki, w tym domieszki LDPE (5%), polimery bądź tzw. surowce ultra-low density PE (ULDPE). Ważną rolę pełnią także barwniki, zmniejszające przezroczystość folii.

Produkt końcowy

Po ukończeniu produkcji, folia jest odpowiednio segregowana – w specjalne, podłużne wstęgi, nawijane na tuleje. W zależności od parametrów, folie różnią się średnicą i długością. Jeśli chcemy nabyć folię i mieć pewność, że spełnia ona wszelkie standardy jakościowe, warto zaufać renomowanym producentom, takim jak firma CRESPO z Łodzi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas