Artykuł sponsorowany Naprawa siłowników hydraulicznych – o czym pamiętać?

Naprawa siłowników hydraulicznych – o czym pamiętać?

Układy hydrauliczne to jedne z najważniejszych i najpowszechniej stosowanych układów sterowania wykorzystywanych w maszynach produkcyjnych. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie jest szczególnie istotne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa ludzkiego, dlatego wszelkie nieprawidłowości muszą być błyskawicznie wyeliminowane. Odkrycie uszkodzeń nie zawsze jest równoznaczne z koniecznością wymiany siłowników hydraulicznych – naprawa i regeneracja często pozwalają przywrócić maszyny do pełnej sprawności, nie obciążając przy tym firmowego budżetu.

Siłowniki hydrauliczne – znaczenie

Siłowniki hydrauliczne to nieskomplikowane konstrukcje, które świetnie radzą sobie z dużymi obciążeniami. Zasada ich działania jest prosta – ciecz, wtłoczona do przestrzeni roboczej, wprawia tłok w posuwisty ruch. Istnieje kilka typów konstrukcji siłowników – jedno- lub dwutłoczyskowe, o działaniu w jednym lub dwóch kierunkach.

Awarie siłowników hydraulicznych – z czego wynikają?

Uszkodzenia siłowników hydraulicznych są skutkową niewłaściwego ciśnienia w układzie hydraulicznym – zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie robocze może powodować nieprawidłową pracę urządzenia. Usterki powstają także z przyczyn naturalnych, np. wskutek intensywnej eksploatacji po pewnym czasie dochodzi do zużycia prowadnic tłoczyska.

Jednym z częstszych powodów awarii jest stosowanie zanieczyszczonego oleju – w takim przypadku konieczne będzie przeprowadzanie serwisu olejowego, który pozwoli zbadać skład cieczy. W uzasadnionych przypadkach serwisant może zlecić montaż filtrów, które oczyszczą płyn roboczy. 

Inną przyczyną uszkodzeń siłowników jest zbyt duże obciążenie, z którym układ musi się mierzyć.

Aby uchronić przed niespodziewaną awarią sprzętu warto zadbać kompleksowo o wszystkie elementy układu i przeprowadzić regenerację siłownika hydraulicznego – to najlepszy sposób na ustrzeżenie się przed nieoczekiwanym unieruchomieniem maszyny.

Jak przeprowadzić regenerację siłowników hydraulicznych?

Regeneracja siłowników hydraulicznych to podstawowa usługa oferowana przez mobilne serwisy maszyn budowlanych, takie jak Wytaczanie Tulejowanie Spawanie Emil Grudzień. Pierwszym etapem prac jest przeprowadzenie ekspertyzy, która pozwala sprecyzować zakres prac. Podstawowa procedura obejmuje wymianę uszczelnień (niekiedy także tłoczysk). Honowanie, czyli wygładzanie cylindrów, pozwala zwiększyć żywotność siłownika i zwiększyć efektywność pracy. W ramach regeneracji serwisant przeprowadza wymianę łożysk, rur cylindra, dorabia ucho cylindra lub dławicy. Im szerszy zakres ingerencji, tym większa możliwość uzyskania optymalnych efektów regeneracji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas