Artykuł sponsorowany Na czym polega technika dozowania precyzyjnego

Na czym polega technika dozowania precyzyjnego

Nowoczesne technologie, które stosuje się w przemyśle, pozwalają na uzyskanie precyzji mającej wpływ na obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie jej efektywności oraz poprawę jakości wytwarzanych produktów. Jedną z takich technik jest bez wątpienia technika dozowania precyzyjnego. Sprawdźcie na czym ona polega.

Czym jest dozowanie precyzyjne

Systemy dozowania precyzyjnego są szczególnym przykładem technologii precyzyjnych. Służą one do dokładnej aplikacji materiałów płynnych i półpłynnych, połączonych z zapewnieniem im właściwych parametrów w momencie aplikacji. Dozowanie precyzyjne jest bardzo często wykorzystywanym elementem procesów produkcyjnych. Jest też wyjątkowo istotne, ponieważ stanowi jeden z czynników decydujących o jakości produktu. Wszystko to sprawia, że ta technika rozwija się bardzo intensywnie.

-Producenci szukają rozwiązań, które usprawniają procesy produkcyjne. Nowoczesne technologie, które obecnie stosuje się w przemyśle, poprzez komputeryzację i wsparcie zaawansowanych układów automatycznego sterowania, umożliwiają uzyskanie upragnionej precyzji i późniejsze jej wykorzystanie w każdym z etapów procesu produkcyjnego. Wynikiem jest wysoka jakość wytwarzanych produktów, nawet tych masowych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę TriboTec.

Zastosowanie i działanie

Dozowanie precyzyjne wykorzystuje się do wszystkich materiałów, które powinny być w stanie płynnym lub półpłynnym w momencie aplikacji, a których ilość jednocześnie musi być ściśle kontrolowana. Do nich zaliczają się różne kleje, żywice, smary, silikony, farby, a także inne substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu produktów.

Technika dozowania precyzyjnego wymaga stworzenia całkiem nowego systemu sterowników i urządzeń umożliwiających przeprowadzenie procesu i jego ścisłą kontrolę, która pozwala na zapewnienie optymalnych parametrów produktu. Do jego elementów zaliczają się:

  • urządzenia przygotowujące materiał do dozowania i jego przechowywania, w tym zbiorniki, systemy podgrzewające i odgazowujące, a także mieszalniki,
  • podzespoły transportujące materiał ze zbiornika przez cały układ dozowania. Zaliczają się do nich pompy, przewody hydrauliczne oraz podajniki,
  • głowice dozujące, od których zależy ilość aplikowanego materiału i jego końcowe parametry, często umieszcza się je na zmotoryzowanych manipulatorach, by zapewnić pełną powtarzalność procesu dozowania dla każdego produkowanego przedmiotu,
  • sterowniki, czyli właściwie zaprogramowane układy elektroniczne lub komputery, dzięki którym układ może samodzielnie dbać o zachowanie odpowiednich parametrów aplikowanych materiałów, a także informować o nieprawidłowościach.

Podsumowując, dozowanie precyzyjne jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem technologii wykorzystywanych w przemyśle. Technika ta niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak poprawa jakości wytwarzanych produktów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas