Artykuł sponsorowany Metody dokręcania połączeń śrubowych

Metody dokręcania połączeń śrubowych

Na niezawodność i bezawaryjność maszyn przemysłowych wpływają różne czynniki. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonanych połączeń śrubowych. Łączenia te powinny być zaciśnięte z odpowiednią siłą. Tylko wtedy bowiem będą należycie spełniać swoje zadanie. Dokręcanie połączeń śrubowych odbywa się w różnorodny sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami zawartymi w tekście.

Połączenia śrubowe – czym są i jak się dzielą?

Połączenia śrubowe stosuje się do scalania różnorodnych elementów. Wykonuje się je w taki sposób, aby odznaczały się wytrzymałością, a jednocześnie dawały możliwość szybkiego demontażu danej konstrukcji bez naruszania struktury materiału. Jak wskazują specjaliści z takich firm, jak HYTORC SERWIS, połączenia śrubowe dzieli się przede wszystkim według pozycji łączonych elementów. To pozwala na wyodrębnienie połączeń:

  • doczołowych – zespalanych przy użyciu dwóch elementów węzłowych spojonych z daną konstrukcją;

  • zakładkowych – w tym przypadku złączone powierzchnie ściśle przylegają do siebie;

  • nakładkowych – służących do scalania krawędzi określonych części przy jednoczesnym zastosowaniu dodatkowych płaskich elementów po obu stronach strefy spajania.

Innym kryterium dzielenia połączeń śrubowych jest ich zachowanie w sytuacji obciążenia. Przy scaleniach zakładkowych zwykle występują połączenia dociskowe albo cierne sprężone. Te drugie często obserwuje się też przy połączeniach nakładkowych. Z kolei łączenia sprężane oraz niesprężane dotyczą połączeń doczołowych.

Jak efektywnie dokręcić połączenia śrubowe?

Dokręcanie połączeń śrubowych zazwyczaj odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednio dobranego klucza dynamometrycznego. Trzeba przy tym pamiętać o wykonywaniu ostrożnych, precyzyjnych ruchów. W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji skręcanych doskonale sprawdza się również umiejętne obracanie nakrętki o odpowiedni kąt. W takiej sytuacji często wykorzystuje się też ultradźwiękową metodę badania wydłużeń śruby. Połączenia śrubowe można także skutecznie dokręcić przy użyciu napinaczy hydraulicznych. W takiej sytuacji siła pochodząca od cieczy hydraulicznej pompowanej pod optymalnym ciśnieniem zostaje przeniesiona na napinaną śrubę, przyczyniając się do jej rozciągnięcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas