Jak transportuje się techniczne gazy sprężone?
PrzemysłPrawidłowa eksploatacja butli ze sprężonymi gazami technicznymi obejmuje także ich transport. Wymaga to zastosowania zasad, które dotyczą znakowania zbiorników, ale również przystosowania do tego celu pojazdów. Wszystkie wytyczne mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, ale również ułatwić zarządzanie obrotem butlami gazowymi. Czego zatem należy przestrzegać? O tym piszemy w poniższym artykule.
Odpowiednia butla
Gazy sprężone, czyli pod ciśnieniem, magazynuje się i przewozi w odpowiednio dostosowanej oraz oznaczonej butli. Mogą to być pojedyncze zbiorniki lub wiązki – kilka butli, których zawory zostały połączone rurą prowadzącą do głównego zaworu wyjściowego i sterującego. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ilość dostarczanego produktu do odbiorcy w przeciwieństwie do pojedynczych pojemników, które mieszczą najwięcej 50 litrów gazu. Jak zostało już wcześniej wspomniane, zbiornik obowiązkowo musi być prawidłowo oznakowany. Obejmuje to umieszczenie na nim takich informacji jak:
- dane identyfikacyjne producenta butli,
- materiał jej wykonania,
- waga pustego naczynia,
- grubość jego ścianki,
- dopuszczalne ciśnienie robocze,
- norma obowiązująca dla butli.
Ponadto na zbiorniku powinna znaleźć się także informacja dotycząca zwartości, czyli rodzaju gazu sprężonego. Do tego służą także kody kolorystyczne. Dla przykładu tlen znajduje się w butlach niebieskich z białą górą, hel w szarych z brązową górą, natomiast dwutlenek węgla w szarej. Na etykiecie natomiast musi być również wyraźnie oznaczone, jakie właściwości ma dana substancja – łatwopalne, utleniające, obojętne (duszące), toksyczne, żrące.
Wytyczne dla pojazdów
Butle mogą być przewożone na samochodach zarówno z zamkniętą, jak i otwartą skrzynią ładunkową. Bez względu na konstrukcję powinna być ona oddzielona od kabiny kierowcy, a także odpowiednio wentylowana. Ponadto zbiorniki muszą być właściwie zabezpieczone oraz stabilnie ustawione w pozycji pionowej. Nie można dopuścić do tego, aby naczynia się przewróciły i tym samym były narażone na uszkodzenie mechaniczne. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią flotą pojazdów, najlepiej powierzyć transport dystrybutorowi, między innymi firmie Messer Polska z Chorzowa. Ładunek w postaci butli gazowych nigdy nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Należy także wspomnieć, że auto musi być prawidłowo oznakowane pomarańczową tabliczką umieszczoną na przednim oraz tylnym zderzaku. Informuje ona o transporcie towarów niebezpiecznych i stanowi ostrzeżenie dla służb ratowniczych w razie wypadku. Ponadto podczas przewozu kierowca nie może palić papierosów, aby nie dopuścić do sytuacji stworzenia atmosfery wybuchowej.