Artykuł sponsorowany Dobór aparatury zabezpieczającej sieci niskiego napięcia

Dobór aparatury zabezpieczającej sieci niskiego napięcia

Sieć niskiego napięcia to nic innego jak sieć elektryczna, która dostarcza energię elektryczną do gniazdek w domach. Dawniej do jej zabezpieczenia przed przeciążeniem stosowało się popularne "korki", dzisiaj instalacje elektryczne uległy dużej rozbudowie, dlatego coraz powszechniejsze jest stosowanie bardziej zaawansowanych aparatów zabezpieczających.

Bezpiecznik topikowy

To najtańsze i najprostsze zabezpieczenie przed przeciążeniem sieci, które większość z nas zna pod nazwą „korków”. W starych instalacjach w skrzynce znajdziemy przeważnie trzy albo cztery bezpieczniki tego typu. Każdy z nich chroni określony odcinek instalacji. Przeciążenie w instalacji powoduje stopienie topiku znajdującego się we wkładce, co uniemożliwia przepływ prądu, wyłączając obwód. W starych bezpiecznikach nie było możliwości wymiany samego topika, dlatego powszechne było „naprawianie” bezpieczników. Niestety taki zregenerowany bezpiecznik przepuszczał zbyt duży prąd, co wiązało się z ryzykiem pożaru i awarii instalacji elektrycznej.

Alternatywą dla bezpieczników topikowych są samoczynne wyłączniki nadmiarowe, potocznie nazywane bezpiecznikami automatycznymi. Można je wkręcać bezpośrednio w gniazdo bezpiecznika topikowego o gwincie E27. Wyglądem przypominają one tradycyjne korki, ale ich działanie jest zupełnie inne. W przypadku wystąpienia zwarcia, elektromagnes znajdujący się wewnątrz urządzenia zwalnia naciąg sprężyny, która rozwiera styki i przerywa obwód. W odróżnieniu od bezpieczników topikowych, po zadziałaniu można go ponownie zamknąć.

Wyłączniki nadprądowe

Obecnie, zamiast bezpieczników coraz częściej instaluje się wyłączniki nadprądowe. Ich zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej i podłączonych do niej odbiorników. Posiadają dwa rodzaje wyzwalaczy. Termiczny, chroniący przed przeciążeniami, który wyłącza obwód nawet w przypadku niewielkiego, lecz długotrwałego przetężenia. Drugi, wyzwalacz elektromagnetyczny wyłącza dopływ prądu natychmiast po przekroczeniu wartości jego działania.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Ważna jest nie tylko ochrona sieci elektrycznej, ale także jej użytkowników, dlatego w nowoczesnych instalacjach montowane są wyłączniki różnicowoprądowe. Chronią użytkowników instalacji przed porażeniem prądem. Montaż tego typu aparatu wiąże się najczęściej z koniecznością modernizacji całej sieci elektrycznej.

W trakcie ewentualnej modernizacji można zdecydować się na skorzystanie z wyłącznika nadprądowego wyposażonego w moduł różnicowoprądowy. To kombinacja obu opisywanych przed chwilą rozwiązań. W jednej obudowie znajduje się wyzwalacz termiczny, elektromagnetyczny zwarciowy oraz wyzwalacz różnicowoprądowy.

Ochronniki przeciwprzepięciowe

Sprzęt elektroniczny RTV i AGD może być narażony na skutki bezpośrednich i pośrednich wyładowań elektrycznych. Czasem uderzenie jednego pioruna może „usmażyć” cały sprzęt posiadający układy elektroniczne (komputer, telewizor, kino domowe, zmywarka itd.), co prowadzi do powstania szkód finansowych. Aby zapobiec tym nieszczęśliwym wypadkom, stosuje się ochronniki przeciwprzepięciowe.

Rozdzielnice modułowe

Wymienione wyżej aparaty elektryczne można zamontować w jednym miejscu, czyli rozdzielnicy modułowej. Najczęściej jest ona montowana we wnęce wykonanej w ścianie. Nie zajmuje wówczas dodatkowej przestrzeni. Rozdzielnice najczęściej mają pojemność od 4 do 72 modułów. Dzięki ich zastosowaniu, zyskujemy możliwość sterowania całą siecią niskiego napięcia z jednego, wygodnego miejsca.

Ceny i dokładniejszą charakterystykę aparatury zabezpieczającą sieci niskiego napięcia, znajdą Państwo na stronie hurtowni elektrycznej Alfa Elektro.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas