Artykuł sponsorowany Bezpieczne użytkowanie HDS-ów na przykładzie firmy Piotra Rybackiego

Bezpieczne użytkowanie HDS-ów na przykładzie firmy Piotra Rybackiego

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są wykorzystywane w wielu branżach, przez co stanowią jedne z najpopularniejszych maszyn transportu bliskiego. Firmy nimi dysponujące, w tym Usługi Dźwigowe Piotr Rybacki, przy realizacji zleceń muszą pamiętać o licznych wymogach oraz przepisach BHP, których łamanie niesie zagrożenie zarówno dla operatorów, jak i wszystkich osób przebywających w pobliżu sprzętu.

Rola czynnika ludzkiego

Szerokie możliwości HDS-ów są doceniane przez coraz większą grupę zleceniodawców. Dzięki swej konstrukcji pozwalają na prowadzenie prac załadunkowych i przeładunkowych w rozmaitych miejscach, przez co znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle, a także leśnictwie. Dla sprawnej i bezpiecznej realizacji zadań, należy przestrzegać wielu zasad oraz wskazówek, których część jest uwzględniona w instrukcji obsługi pojazdu. Dlatego też profesjonalne firmy, takie jak Usługi Dźwigowe Piotr Rybacki, kładą duży nacisk na kompetencje operatorów odpowiedzialnych za ochronę ładunku oraz wszystkich osób znajdujących się w strefie pracy maszyny. Znajomość  przepisów oraz ich egzekwowanie przez zatrudnioną kadrę redukuje zatem niemalże do minimum ryzyko wystąpienia poważnych wypadków.

Kwestia podłoża i pogody

Przy pracy z HDS-em należy przede wszystkim zadbać o jego właściwe wypoziomowanie. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić, aby zostało przekroczone dopuszczalne pochylenie maszyny, skutkujące utratą jej stabilności. Informacje na ten temat można odnaleźć w danych technicznych sprzętu. Większe problemy pojawiają się zwłaszcza na nierównym lub miękkim podłożu, kiedy to trzeba zadbać o ustawienie podkładek oraz stabilizatorów. Jak mówi przedstawiciel firmy należącej do Piotra Rybackiego: „Dla zabezpieczenia pojazdu przed osunięciem warto pamiętać o podłożeniu klinów pod koła. Rzecz jasna, nie obędzie się też bez zaciągnięcia hamulca ręcznego ”

Chociaż hydrauliczne dźwigi samochodowe to masywne sprzęty, nie zaleca się ich używania w określonych warunkach atmosferycznych. Ze względu na ryzyko wywrotki, prace z wykorzystaniem HDS-ów wyklucza silny wiatr oraz burze. Z przenoszeniem ładunków należy się również wstrzymać w przypadku ograniczonej widoczności spowodowanej przez gęstą mgłę. Operator, nie widząc dokładnie swego miejsca robót, może bowiem stworzyć zagrożenie dla mienia i zdrowia osób postronnych.

Bezpieczeństwo operatora

Mimo że żurawie przeładunkowe stosuje się głównie na otwartym terenie, to nie brakuje też zleceń, w których muszą wykonać swe zadania w pomieszczeniach zamkniętych. Hale czy magazyny muszą mieć jednak zapewnioną odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie powstanie zagrożenie zatrucia gazami spalinowymi. Jakich zasad jeszcze trzeba przestrzegać? Operatorzy pracujący dla Usługi Dźwigowe Piotr Rybacki dbają o właściwy strój roboczy, pamiętając ponadto o wyraźnym oznakowaniu strefy działań maszyny. Wykwalifikowana kadra ma również na uwadze, aby nie zajmować się przenoszeniem materiałów związanych z podłożem oraz takich o nieznanych parametrach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas