Artykuł sponsorowany Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Piękny i zadbany trawnik jest ozdobą i wizytówką każdego ogrodu. Trawniki mogą pełnić różne role. Eleganckie i dekoracyjne stworzone z gatunków wysokiej jakości, rekreacyjne, sportowe  lub łąkowe w naturalistycznym stylu. Niezależnie od przeznaczenia i rodzaju do utrzymania ładnego wyglądu traw, konieczne jest ich odpowiednie nawożenie.

Nawożenie – niezbędny element prawidłowej pielęgnacji

Trawy, tak jak wszystkie rośliny, do prawidłowego wzrostu potrzebują składników pokarmowych. Część z nich pobierają z gleby, ale niektóre tj. azot, potas, fosfor i żelazo powinny być dostarczane w postaci nawozów. Azot jest niezbędnym składnikiem potrzebnym trawom do wzrostu oraz odrastania po skoszeniu. Duże ilości azotu usuwamy wraz ze skoszoną trawą, dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie. Niedobór objawia się słabym wzrostem oraz żółtawą barwą trawy po skoszeniu.  

Potas pobudza bujne krzewienie się traw i wzmacnia ich odporność na mróz oraz i suszę. Z kolei fosfor pozytywnie wpływa na rozwój korzeni oraz zwiększa tolerancję roślin na niekorzystne warunki pogodowe.

Czym nawozić trawnik?

Do nawożenia trawnika stosujemy nawozy organiczne tj. kompost lub obornik oraz nawozy mineralne. W sklepach ogrodniczych możemy dostać różne rodzaje gotowych nawozów mineralnych długo lub krótko działających, dostosowanych składem do pory roku. Najczęściej występują w postaci granulowanej lub płynnej. Nawozy granulowane stosujemy na suchym trawniku, który potem obficie podlewamy i czekamy kilka dni na rozpuszczenie się granulek. Nawozy w postaci płynnej stosowane są dolistnie. Nawozy do trawników dostępne są online pod tym adresem lub w tej hurtowni.

Termin nawożenia

Mineralne nawozy wieloskładnikowe zawierają zazwyczaj podstawowe składniki tj. azot, fosfor i potas, jednak ich propozycje powinny być dostosowane do terminu nawożenia.

Wiosną wybierajmy nawozy bogate w azot. Jego niedobór spowoduje, że trawy zżółkną, a zbyt późne zastosowanie przyczyni się do rozwoju pleśni śniegowej. Najlepsze będą nawozy zawierające zarówno wolno jak i szybko uwalniany azot, bo dzięki nim trawy zazielenią się już po upływie 3 dni, a ich wygląd utrzyma nawet przez kilka tygodni.

Podczas jesiennego terminu nawożenia wybierajmy nawozy z przewagą potasu. Z kolei nawozów fosforowych można używać tylko raz na kilka lat, ponieważ na długo pozostaje on w glebie. Pożądanym składnikiem jest również żelazo, stosowane do zwalczania mchu oraz chwastów dwuliściennych. Powoduje ono ciemnienie trawy, dlatego powinno być używane szczególnie jesienią.

Jak nawozić trawnik?

Podstawą nawożenia trawnika jest równomierne rozłożenie nawozu. Możemy rozsiewać go ręcznie lub przy użyciu maszyny, dzięki której zrobimy to w sposób dużo dokładniejszy i szybszy. W tym celu możemy posłużyć się tzw. rozsiewaczem pasmowym. Używamy go podobnie jak kosiarkę, prowadząc go po trawniku pasmami, uważając aby jedno pasmo nie zachodziło na drugie.

Innymi narzędziami ułatwiającymi rozsypywanie nawozu jest rozsiewacz tarczowy lub rozrzutnik, ale nawożenie za ich pomocą nie jest już tak równomierne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas