Artykuł sponsorowany Prawo jazdy kategorii B – wszystko, co musisz wiedzieć

Prawo jazdy kategorii B – wszystko, co musisz wiedzieć

Prawo jazdy kategorii B to dokument dający uprawnienia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 t. Jego posiadanie w znaczący sposób podnosi komfort codziennego funkcjonowania, a w wielu przypadkach – daje szanse na znalezienie zatrudnienia, otwierając przy tym drogę do poszerzania swoich kwalifikacji jako kierowca.

Kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B wydawane jest wyłącznie po spełnieniu kilku warunków, wśród których należy wymienić:

  • kryterium wiekowe – minimum 18 lat (kurs można rozpocząć nieco wcześniej, by egzamin zdawać jako osoba pełnoletnia),
  • uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania samochodem,
  • ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii B, np. w ośrodku szkoleniowym Trawers,
  • zdanie egzaminu państwowego (w części teoretycznej i praktycznej).

Ważne jest również, by osoba starająca się o prawo jazdy kategorii B miała polskie obywatelstwo lub była rezydentem przebywającym na terenie Polski przez co najmniej 185 dni w roku (pobyt musi być udokumentowany).

Czy badanie lekarskie jest konieczne?

Jednym z warunków, bez którego nie można przystąpić do kursu ani ubiegać się o prawo jazdy, jest badanie lekarskie. O konieczności dostarczenia zaświadczenia o braku przeciwwskazań mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 7 stycznia 2004 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z dn. 9 stycznia 2004 r.).

Kurs na prawo jazdy kategorii B – najważniejsze informacje

Kolejnym warunkiem, bez spełnienia którego nie można ubiegać się o prawo jazdy kategorii B, jest ukończenie kursu organizowanego przez ośrodki szkoleniowe. Jego celem jest przede wszystkim przygotowanie do egzaminu, niemniej jednak podczas szkolenia kursant przygotowuje się również do samodzielnej jazdy po uzyskaniu uprawnień. Jazdy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kurs na prawo jazdy kategorii B składa się z części:

  • teoretycznej – trwającej 30 godzin, która ma na celu przybliżenie zagadnień zawartych w kodeksie ruchu drogowego; znajomość wszystkich informacji będzie niezbędna przy rozwiązywaniu testu w ramach egzaminu państwowego;
  • praktycznej – odbywającej się zarówno na placu manewrowym, jak i na trasie (w mieście oraz poza terenem zabudowanym), dzięki czemu kursant uczy się kierować pojazdem i doskonali swoje umiejętności.

Jako że zajęcia teoretyczne i praktyczne mogą zadecydować o wyniku egzaminu, ważny jest wybór odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Liczy się nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim kadra - taka, która potrafi przekazać swoją wiedzę i szkolenia przeprowadza na wysokim poziomie.

Przebieg egzaminu państwowego

Ukończenie kursu stanowi „przepustkę” do egzaminu państwowego odbywającego się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Egzamin, na wzór szkolenia na prawo jazdy, obejmuje część:

  • teoretyczną – w formie testu weryfikującego znajomość przepisów ruchu drogowego,
  • praktyczną – polegającą na wykonywaniu zadań na placu manewrowym oraz jeździe po mieście (wraz z parkowaniem).

Egzamin uważa się za zdany wówczas, jeśli kursant uzyskał pozytywny wynik z obu części. Niezdanie testu uniemożliwia przystąpienie do części praktycznej.
Gdy kursant uzyska pozytywny wynik, nie pozostaje mu nic innego, jak oczekiwać na odbiór dokumentu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas