Artykuł sponsorowany Pizza i jej rodzaje, czyli nie samą neapolitaną człowiek żyje

Pizza i jej rodzaje, czyli nie samą neapolitaną człowiek żyje

Pizza – któż jej nie kocha! Ciasto, sos pomidorowy, pyszne dodatki zapieczone pod pierzynką sera sprawiają, że danie to jest uzależniające, a jej zwolennicy nigdy nie mają jej dość. Popularność pizzy sprawia, że robi się ja niemal na całym globie, a ilość stylów wypiekania placków jest niesamowicie zróżnicowany. Oprócz flagowej pizzy włoskiej można spróbować pizzy nowojorskiej, w wersji wegetariańskiej lub wypiekanej prawie jak chleb, bo na zakwasie!

Rodzaje pizzy

W Polsce pizzerie rosną jak grzyby po deszczu i gonią popularne budy z kebabami, stając się najpopularniejszym fast foodem, trafiającym w gusta szerokiego grona odbiorców. Wiele z nich wyspecjalizowało się w konkretnym stylu wypiekania pizzy – niektóre serwują wyłącznie pizzę typowo włoską, cienką, chrupiącą i pieczoną w piecu kamiennym, a inne szczycą się grubym, puszystym ciastem i bogactwem różnorakich dodatkami. Porównywanie ze sobą poszczególnych stylów pizzy mija się z celem, każdy jest smaczny na swój unikalny, wyjątkowy sposób. Co prawda, zwolennicy typowej włoskiej pizzy od dawien dawna prowadzą spory z fanami pizzy pieczonej na amerykańską modłę, jednak nie zmienia to faktu, że w obu wersjach jest tak samo dobra i uzależniająca.

  • Neapolitana – niemal synonim prawdziwej, włoskiej pizzy; składa się z cienkiego, chrupkiego ciasta, pomidorów San Marzano, mozzarelli di Bufala oraz listka świeżej bazylii; neapolitańczycy traktują bardzo serio swoje flagowe danie, które jest uznane, jako produkt chroniony ze względu na sposób produkcji, skład i wykonanie (TSC) i ma nawet swoje własne stowarzyszenie, które pilnuje tradycji i przyznaje certyfikaty autentyczności wybranym lokalom serwującym ten rodzaj pizzy.
  • Nowojorska – New York style pizza to kwintesencja popkulturowej wizji pizzy! Duże, z pysznym sosem pomidorowym i klasycznymi dodatkami jak np. pepperoni. Ciasto jest plastyczne, brzegi wypieczone, a ser idealnie stopiony.
  • Chicago style – pizza chicagowska prezentuje zdecydowanie odmienne podejście. Z wyglądu przypomina raczej tratę, ciasto jest grube i ma bardzo wysokie brzegi, a w środku znajduje się farsz, który ukryty jest pod grubą pierzynką sosu pomidorowego.
  • Bianca – pizza z sosem na bazie mleka i ziół lub z pesto, ciekawa alternatywa dla klasycznego sosu pomidorowego;  
  • Pizza wegetariańska lub wegańska – wzrost popularności diet wykluczających wymusił na pizzeriach ewolucję, więc konieczne było wprowadzenie do menu pizzy bez mięsa, a dla wegan pozbawionej wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego; coraz częściej można spotkać też pizze bezglutenowe lub bez laktozy.
  • Pizza Calzone – przypomina wyglądem wielkiego pieroga, bo ciasto składa się na pół i porządnie zawija brzegi, tak, aby farsz nie wypadł.
Długo można by wymieniać, bo tak naprawdę wszędzie na świecie powstały jakieś wariacje na temat pizzy - niektóre przypominają foccacię, inne nasze domowe pizze pieczone na kwadratowej blaszce, a nawet takie jak pizza marchigiana, przypominającą drożdżową babkę, tylko nadziewaną serem i ziołami, a nie bakaliami.

Dobra pizza niejedno ma imię!

Możemy pochwalić się również swoim własnym stylem przygotowywania pizzy. Tak, okazuje się, że od lat 90. pizza wyewoluowała w naszym kraju do tego stopnia, że wytworzyła swój własny, charakterystyczny styl. Pizza polska to wariacja na temat pizzy amerykańskiej – musi być na bogato! Dlatego pizza oferowana w polskich pizzeriach posiada dużo dodatków, które niekoniecznie są włoskie. Znajdziemy, więc grzyby, brokuły, pory, jak i jajka, kiełbasę, kurczaka czy wołowinę, a także słodkie dodatki jak ananas, kandyzowana cebula czy kukurydza. Pizzerie pokroju Jalapeno mają w ofercie, wszystko, co zadowoli podniebienia koneserów pizzy - serwowane na miejscu lub jedzone w domu, dzięki opcji "pizza na telefon". Polska pizza najczęściej posiada grube i puszyste ciasto, a wybrane dodatki oprószone są sporą ilością sera, niekoniecznie mozzarellą. Bardzo charakterystyczne jest to, że lubimy smarować pizzę dodatkowymi sosami – niezwykle popularny jest czosnkowy i pomidorowy, dla przypomnienia pizza włoska może być skropiona, co najwyżej oliwą z oliwek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas