Artykuł sponsorowany Pełna księgowość w 2017 r. Podstawowe informacje

Pełna księgowość w 2017 r. Podstawowe informacje

Wraz z 1 stycznia 2017 r. podwyższeniu uległa kwota przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy, po osiągnięciu której istnieje obowiązek przejścia na księgowość pełną. Według nowelizacji z 16 grudnia 2016 r., wynosi ona równowartość 2 000 000 euro w polskiej walucie (dotychczas było 1 200 000 euro).

Kogo dotyczą zmiany?

Zmiany w przepisach dotyczą osób fizycznych, spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych, a także spółek partnerskich. Oznacza to, że wymienione podmioty mogą skorzystać ze zwolnienia z prowadzenia ksiąg rachunkowych pod warunkiem, że ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy są niższe, niż równowartość 2 000 000 euro w polskiej walucie. Decyzję o zmianie formy prowadzenia ksiąg można zgłosić w urzędzie skarbowym przed początkiem każdego kolejnego roku obrotowego (w 2017 r. termin wyjątkowo wydłużono do 31 stycznia). W razie wątpliwości dotyczących wyboru danej formy prowadzenia księgowości, warto skonsultować się z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Metoda przeliczenia przychodu netto

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości, wartość przychodu netto jest przeliczana na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, przypadającym na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy. ,,Limit przychodów za rok 2016, przekroczenie którego obliguje do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2017 roku, wynosi zatem 8 595 200 zł. Kurs euro z 3 października 2016 r. to bowiem 4,2976 zł” – informuje ekspert biura rachunkowego DRD Business Center z Poznania.

Powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych innym podmiotom

Ustawa o rachunkowości umożliwia powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych innym podmiotom. Artykuł 11 ust. 2 ustawy wskazuje, że jednostka może powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych podmiotom uprawnionym do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie z innego państwa członkowskiego.

Prowadzenie ksiąg poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu

Jeżeli księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu, kierownik jednostki musi powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych w terminie 15 dni od daty ich wydania. Na kierowniku jednostki spoczywa też obowiązek zapewnienia dostępności ksiąg wraz z dowodami księgowymi uprawnionym organom zewnętrznej kontroli lub nadzoru w siedzibie jednostki, w miejscu sprawowania zarządu bądź w innym miejscu za zgodą organu kontroli lub nadzoru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas