Artykuł sponsorowany Porównanie różnych rodzajów dławików

Porównanie różnych rodzajów dławików

Dławiki to elementy znane szczególnie w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Ich zdolność do samoindukcji pozwala zapobiegać nagłym zmianom natężenia prądu w urządzeniach. Mówiąc prościej, dławik jest cewką indukcyjną nawiniętą na rdzeń magnetyczny. Stosuje się je przede wszystkim elektronice i elektrotechnice. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dławików o różnych zastosowaniach.

Zastosowanie dławików

Dławik nazywany także zwojnicą lub cewką ma bardzo szerokie zastosowanie. Element ten służy przede wszystkim do wyrównywania nagłych zmian natężenia prądu elektrycznego. Z tego względu używany jest przede wszystkim w elektronice i elektrotechnice. Dławiki można stosować między innymi w obwodach wejściowych zasilanych z sieci elektrycznej, układach zasilających, przetwornicach napięcia, układach napędowych oraz układach zasilających lampy wyładowcze.

Różne rodzaje dławików o szerokim zastosowaniu znajdziesz u dystrybutora Inducto. Elementy te dostępne są przede wszystkim w dwóch wariantach – z rdzeniem magnetycznym lub bez. Drugi rodzaj nazywany jest dławikami powietrznymi.

Jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje dławików?

Dławiki dzielą się na rodzaje przede wszystkim ze względu na pełnione funkcje. W tym przypadku można wyróżnić:

  • dławiki skompensowane prądowo,

  • dławiki przeciwzakłóceniowe i magazynującym energię elektryczną,

  • dławiki do wygładzania tętnień prądu,

  • dławiki PFC.

Elementy te można podzielić tak że ze względu na budowę, zastosowanie i rozmiar. Dławiki skompensowane służą do eliminacji wszelkich zakłóceń, które są przekazywane do sieci zasilającej. Mają one postać dwóch identycznych uzwojeń nawiniętych na rdzeń. Przeciwzakłóceniowe doskonale gromadzą energię elektryczną. Elementy te są nawinięte na toroidalne rdzenie proszkowe, które wykonane są przede wszystkim z żelaza i jego stopów. Dławiki do wygładzania tętnień prądu stosuje się przede wszystkim na wyjściu obwodu. To dławiki szpulkowe powlekane i SMD. Dławiki PFC natomiast stosuje się przede wszystkim w układach poprawy współczynnika mocy.

Ze względu na pozostałe kryteria podziału można wyróżnić dławiki skompensowane prądowo typu DSD, DSE, DST, DSU, DSC, dławiki szerokopasmowe DSP, dławiki SMD, dławiki walcowe DLW, dławiki toroidalne, dławiki liniowe DLE, dławiki mocy SMD, dławiki osiowe DOS oraz dławiki RH. Elementy te różnią się budową, materiały zastosowane do produkcji oraz rozmiarami. Mają także różne zastosowanie. Jeśli zatem zastanawiasz się jaki dławik będzie odpowiedni do danego zadania, najlepiej poradzić się specjalisty w kwestii jego wyboru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas