Materiał Partnera
Biegły rewident – nie tylko audytor

Biegły rewident – nie tylko audytor

Biegły rewident stanowi współcześnie nie tylko audytora danego przedsiębiorstwa, ale także ważnego doradcę, do którego możemy zwrócić się z prośbą o pomoc w różnych sprawach związanych z naszą działalnością. Może być ona związana na przykład ze zmianą zasad rachunkowych na międzynarodowe, łączeniem podmiotów, sprzedażą części przedsiębiorstwa i wieloma innymi czynnościami. Oczywiście wymaga to od biegłych rewidentów znacznej wiedzy w wielu zakresach.

Zakres kompetencji biegłego rewidenta

Choć początkowo mogłoby się tak wydawać, w zakres kompetencji biegłego rewidenta nie wchodzi wyłącznie badanie i opiniowanie sprawozdań finansowych, ale także inne czynności. Wszystkie usługi oferowane przez placówki zrzeszające biegłych rewidentów – takie jak Agencja Biegłych Rewidentów Tax - 2 Sp. z o.o. – działają na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych. Oczywiście większość spółek koncentruje się głównie na tym, by działalność biegłego rewidenta w istotny sposób przysłużyła się jej działalności. W obręb takiej działalności wchodzą takie czynności, jak na przykład przegląd systemu kontroli wewnętrznej. Biegły rewident może także pomóc w określeniu ryzyka danej operacji i doradzić w sprawie wyboru formy finansowania działalności. Szczególnie cenione są także działania w zakresie optymalizacji sposobu przebiegu różnego typu procesów biznesowych (na przykład teleinformatycznych). Nie bez znaczenia jest także fakt, że biegły rewident może pomóc w sprawie dostarczania danych do Urzędu Skarbowego w formie JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego rola jest wówczas szczególnie wyraźna, bowiem dzięki swojej szerokiej wiedzy oraz doświadczeniu jest on w stanie stwierdzić spójność i bezbłędność tego rodzaju plików.

Biegły rewident – biegły fachowiec

Biegli rewidenci to osoby o wielu talentach, o rozległej wiedzy z zakresu nie tylko rachunkowości, ale także pracy pod wpływem stresu czy w zespole. Przemiana relacji przedsiębiorca – audytor w prawdziwą współpracę nie jest być może łatwa, ale zdecydowanie opłacalna. W biegłym rewidencie powinniśmy widzieć przede wszystkim partnera, dzięki któremu nasze przedsiębiorstwo może uzyskać dodatkowe możliwości zwiększające jego konkurencyjność. Wykorzystanie potencjału zawodowego biegłego rewidenta jest kluczowe w działalności każdej prężnie rozwijającej się firmy. Zdecydowanie warto na to postawić, o czym przekonało się już wielu przedsiębiorców. Widać w tym zakresie poprawę, co może tylko cieszyć – zwłaszcza w obliczu niedawnych zmian prawnych związanych między innymi z optymalizacją podatkową.

Opracowanie:

TAX-2 Sp. z o.o.

Wrocław , al. Kochanowskiego 17

Podziel się