Artykuł sponsorowany Wymiana okien skrzynkowych na okna PCV

Wymiana okien skrzynkowych na okna PCV

Najbardziej popularnymi oknami stosowanymi obecnie w budownictwie są okna drewniane i PCV. Ich szyby, uszczelnienia oraz okucia są identyczne, różnią się natomiast profilami. Przyjrzyjmy się bliżej obu rodzajom i sprawdźmy, czy warto wymienić okna skrzynkowe z drewna na nowsze – z PCV.

Charakterystyka okien drewnianych i PCV

W zabytkowych obiektach lub starych domach często można zauważyć okna skrzynkowe, których ramy składają się z ościeżnicy oraz krosna. Mocowane są do nich podwójne skrzydła otwierające się do środka. Cechą charakterystyczną jest to, że skrzydła zewnętrzne są mniejsze od wewnętrznych, a szyby dzielą się na kilka mniejszych części nadając oknom skrzynkowym swoisty urok. Dzięki temu nadają się one do zabytkowych obiektów znajdujących się pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

Estetyką od okien drewnianych nie odbiegają te, produkowane z PCV. Dzięki temu można je stosować zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i zabytkowych obiektach. Tworzywo sztuczne, jakim jest polichlorek winylu, jest odporne na działanie wilgoci i różnice temperatur. Charakteryzuje się również trwałością, odpornością na korozję biologiczną i chemiczną oraz dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Ta ostatnia cecha wiąże się z budową profili – posiadają one komory, które różnią się kształtem, wymiarami, oraz grubością ścianek wewnętrznych i zewnętrznych. Na rynku można znaleźć profile nawet ośmiokomorowe, a im więcej komór, tym lepsza izolacja, ale również wyższa cena – zauważa specjalista z firmy Famix z Warszawy, która zajmuje się m.in. profesjonalnym montażem okien i drzwi oraz bram garażowych.

Jak prawidłowo wymienić okna skrzynkowe na PCV?

Wiele osób decyduje się na demontaż starszych okien skrzynkowych i wstawienie w ich miejsce okien PCV. Prace zaczynają się od wyjęcia starych okien, zaczynając od demontażu skrzydeł, przez odkucie obmurowania i usunięcia zaprawy oraz tynku wokół ościeżnic, po wyciągnięcie starych kotew. Kolejnym krokiem jest wykucie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych oraz oczyszczenie z tynku i wyrównanie ościeża.

Po czynnościach związanych z demontażem starego okna można przejść do montażu nowego.

Zaczyna się on od wstawienia ościeżnicy do przygotowanego wcześniej otworu i przykręceniu kotew do jej profili. Ościeżnice należy wypoziomować na podkładkach, a następnie odgiąć kotwy i przytwierdzić je do muru odpowiednimi kołkami, również od dołu.

Szczelinę wokół ramy wypełnia się niskoprężną pianą oraz uszczelnia taśmą lub folią paroszczelną od strony wnętrza domu i taśmą lub folią paroprzepuszczalną po stronie zewnętrznej, zgodnie z zasadą: szczelniej od środka niż na zewnątrz.

Po około 20 minutach można wyrównać ościeże zaprawą cementowo-wapienną i wsunąć pod ramę okienną nowy parapet, który należy jeszcze wypoziomować i ustabilizować. Na koniec trzeba wstawić skrzydła okienne i sprawdzić, czy sprawnie się zamykają.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas