Artykuł sponsorowany Charakterystyka domów z keramzytu

Charakterystyka domów z keramzytu

„Keramzyt” – to słowo dla wielu osób wciąż może brzmieć egzotycznie. Już wkrótce jednak ten stan rzeczy może się zmienić, ponieważ wszystko wskazuje na to, że ów materiał to przyszłość budownictwa. Postawienie domu z keramzytu jest szybkie i tanie, a dzięki unikalnym właściwościom również koszty późniejszej eksploatacji pozostają na niskim poziomie. Co jeszcze cechuje keramzytowe budynki?

Keramzyt to bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe kruszywo powstające w wyniku wypalania specjalnego rodzaju pęczniejącej gliny w temperaturze ok. 1200 st. C. Można z niego formować cegły przypominające klasyczne pustaki, które również muruje się tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną. Jedną z kluczowych zalet keramzytu jest jednak możliwość tworzenia z niego modułowych prefabrykatów, które łączone są w procesie budowy domu. Proces ten może więc zostać ukończony w ciągu zaledwie kilku tygodni!

Prefabrykowane elementy wyposażone są we wszelkie niezbędne otwory przewidziane na drzwi, okna i instalacje. Ich montaż jest więc łatwy, a jednocześnie bardzo precyzyjny. Technologia produkcji takich prefabrykatów umożliwia bezproblemowe tworzenie wszelkich łuków, skosów, a nawet elementów wypukłych i zaokrąglonych. Oprócz keramzytu wykorzystuje się tu także beton, drewno i stal, a od niedawna także wzmocnione PVC albo płyty wiórowo-cementowe.

Bariera dla temperatury, hałasu, wilgoci…

Z keramzytu wykonane mogą być zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, konstrukcyjne i działowe. Materiał ten ma porowatą strukturę, a w jego pustych porach znajduje się powietrze, co stanowi o bardzo wysokim stopniu termoizolacyjności keramzytu. – W związku z tym dodatkowa warstwa ociepleniowa budynku może być cieńsza nawet od kilka centymetrów w porównaniu z tradycyjnym domem murowanym – mówi ekspert z firmy Keramzyt System. Również czas wysychania murów po zakończeniu budowy jest znacznie krótszy. Nie trzeba też stosować tynków wewnętrznych, ponieważ prefabrykowane ściany są wyjątkowo gładkie – można bezpośrednio na nie nałożyć farbę lub też nakleić tapetę.

Porowata struktura keramzytu odpowiada za wysoką izolacyjność nie tylko cieplną, ale również akustyczną, w domach z niego zbudowanych potrafi być zatem wyjątkowo cicho, nawet jeśli stoją przy uczęszczanej drodze. W zimie nie wypuszczają ciepła, za to latem jest w nich przyjemnie chłodno, ponieważ keramzyt zatrzymuje w pomieszczeniach chłód nocy. Nic dziwnego, że w technologii keramzytowej od pewnego czasu przodują Hiszpanie i Portugalczycy.

Właściwości niemal cudowne

Kolejną kluczową cechą tego materiału jest jego optymalna paroprzepuszczalność, czyli swobodne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz budynku. Sam keramzyt zaś jest odporny zarówno na wodę, jak i pleśń oraz inne grzyby. Nie są nim też zainteresowane gryzonie i owady. Jest to przy tym materiał bardzo zdrowy. Surowiec ten można spokojnie dopuścić do kontaktu z żywnością, wypełnia się nim nawet materacyki dla wcześniaków na oddziałach noworodkowych! Bezwonny i chemicznie obojętny, tworzy w pomieszczeniach korzystny dla zdrowia i samopoczucia mikroklimat, w którym odnajdą się również astmatycy i alergicy.

Dodajmy do tego wszystkiego możliwość stawiania domów z keramzytu również zimą, wytrzymałość w obliczu zarówno mrozu, jak i temperatur bardzo wysokich, ba – najwyższą klasę odporności ogniowej! – a otrzymamy materiał bezsprzecznie nieodzowny w nowoczesnym budownictwie przyszłości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas