Artykuł sponsorowany Na czym polega audyt podatkowy

Na czym polega audyt podatkowy

Zlecając audyt podatkowy przedsiębiorca zgadza się na wewnętrzną weryfikację ewidencji podatkowej pod kątem spełniania norm prawnych. Oprócz tego zadaniem audytu podatkowego jest weryfikacja sposobu deklarowania oraz rozliczania podatków. Audyt ma sprawdzić prawidłowość rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorcę. Przyjrzymy się nieco bliżej w jaki sposób przebiega audyt podatkowy.

Co jest przedmiotem audytu?

Zlecając audyt podatkowy przedsiębiorca poddaje analizie komplet dokumentacji źródłowej w tym przede wszystkim faktury, umowy handlowe, ewidencje i rejestry, deklaracje, jak również księgi podatkowe. Wymienione dokumenty obejmują badane zagadnienie. Podczas audytu podatkowego kontroli poddawane są również wewnętrzne procedury obowiązujące w firmie. Biegły rewident w czasie kontroli powinien opierać się na dokumentach i zdarzeniach, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego. Naturalnie procedura odbywa się w zakresie podatków, które są przedmiotem audytu.

Jak przebiega audyt podatkowy?

Do audytu podatkowego dochodzi po zawarciu odpowiedniej umowy z biurem audytorskim. Co istotne wszelkie procedury z tym związane mogą odbywać się zarówno w biurze audytora, jak i w siedzibie firmy. W pierwszym przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do dostarczenia niezbędnych dokumentów do firmy wykonującej audyt podatkowy. W trakcie audytu wykonujący go biegłe rewident szczegółowo weryfikuje dostarczone dokumenty źródłowe. W toku obiektywnych badań biuro audytorskie jest w stanie podpowiedzieć przedsiębiorcy najlepszy kierunek polityki podatkowej. Treść raportu przygotowanego przez audytora jest objęta tajemnicą zawodową doradcy podatkowego.

Jaki jest wynik audytu?

Audyt podatkowy kończy się przygotowaniem wspomnianego wyżej raportu. Dokument ten opisuje w sposób precyzyjny wszelkie ustalenia, jakie poczyniono w trakcie prowadzenia badania. Raport uwzględnia oczywiście stwierdzone nieprawidłowości, ale także wskazuje w jaki sposób można je usunąć. Biegły rewident wskaże przedsiębiorcy ścieżki postępowania, dzięki którym w przyszłości będzie mógł uniknąć nieprawidłowości w kwestii rozliczeń.

Zalety przeprowadzenia audytu podatkowego

Niewątpliwie audyt podatkowy może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia usunięcie stwierdzonych błędów w sposób transparentny i legalny. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć odpowiedzialności skarbowej i podatkowej. Audyt podatkowy wyjaśnia wszystkie wątpliwości dotyczące rozliczeń podatkowych. Przeprowadzenie audytu znacznie podnosi bezpieczeństwo finansowe oraz prawne w firmie.

Audyt często określany jest mianem kontroli. Nie jest to jednak do końca właściwa definicja. Kontrola kojarzy nam się z możliwością kary. Audyt ma jedynie wskazać ewentualne nieprawidłowości i pomóc w ich uniknięciu w przyszłości. Zlecając audyt podatkowy warto skorzystać z usług Bogdana Greckiego, biegłego rewidenta z Warszawy. Szeroka wiedza, doświadczenie oraz praktyka dają pewność, że przeprowadzony audyt będzie w 100% rzetelny oraz pomoże w naprawie polityki podatkowej firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas