Artykuł sponsorowany Wzrok pod kontrolą – do okulisty nie tylko, gdy boli.

Wzrok pod kontrolą – do okulisty nie tylko, gdy boli.

Oczy są jednym z najwrażliwszych narządów w ciele człowieka i jednym z najczęściej zaniedbywanych, jeśli chodzi o profilaktykę i wczesne reagowanie na symptomy zmian chorobowych. Nie zanana jest dokładna przyczyna takiego postępowania, jednak można przypuszczać, iż niebagatelny wpływ na taki stan rzeczy ma wychowanie, przyzwyczajenia, jakie wynieśliśmy z domu.

Najlepiej zbadaną grupą społeczną są dzieci, osoby w wieku od 0 do około 21-25 roku życia, kiedy tak naprawdę szkoła, rodzice przykładają dużą wagę do badań profilaktycznych dzieci szkolnych mających na celu wczesne wykrycie niepokojących zmian chorobowych oczu, zmian w polu widzenia i przeciwdziałanie jemu.

Drugą grupą osób, które można powiedzieć, że należą do dobrze chronionych badaniami kontrolnymi, z oczywistych względów, są osoby (dorosłe i dzieci), u których stwierdzono już wadę i wizyty kontrolne wymuszają na nich okresowe pojawianie się w gabinecie okulistycznym.

Przerażający jest fakt, jak mówi właściciel gabinetu okulistycznego Optimed Piotr Tesla, że ponad połowa społeczeństwa w Polsce cierpi na różnego rodzaju schorzenia oczu, a ponad 25% z tych przypadłości można było uniknąć poprzez właściwą higienę oka, stosowanie się do kilku podstawowych zasad, określających zdrowy tryb życia.



Nie dbasz o oczy - nie widzisz wyraźnie

Z obserwacji lekarzy okulistów, w tym lekarza okulisty Piotra Tesli z Optimed, który na co dzień przeprowadza badania profilaktyczne oczu, coraz częściej mamy do czynienia z krótkowzrocznością nie tylko osób dorosłych, ale niestety również dzieci. Jest to krótkowzroczność nabyta, wynikająca ze zbyt długiego korzystania s dobrodziejstw techniki, jak kina domowe, tablety, laptopy i telefony.

Pozwalanie dzieciom na spędzanie przed komputerem wielu godzin na graniu, oglądaniu bajek, wpływa na ich rozdrażnienie, nadpobudliwość i, o czym mówi się rzadko, pewien rodzaj niepełnosprawności oka. Oczy stają się coraz słabsze, zachwiana jest akomodacja oka, czyli zdolność ostrego widzenia z różnych odległości. Podobnie jest z dorosłymi, których życie zawodowe wymusza wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera co powodować może:

  • łzawienie oczu,
  • pieczenie powiek,
  • zapalenie spojówek,
  • światłowstręt,
  • bóle głowy,
  • zespół suchego oka.

Co dziwne, o ile korzystamy z porady lekarskiej, gdy czujemy się osłabieni, gdy mamy problemy z ciśnieniem, częstym bólem głowy, o tyle wizyta u okulisty, gdy tylko dostrzeżemy zmiany w codziennym funkcjonowaniu oczu, należy do rzadkości.

Zrób sobie prezent na urodziny, idź do okulisty i ciesz się zdrowiem

Należy podkreślić, iż ze względów zdrowotnych, zaleca się dzieciom i osobom powyżej 40 roku życia, przeprowadzenie badań profilaktycznych oczu raz w roku. Pozostałym osobom, taka wizyta dla utrzymania dobrej kondycji oczu, wskazana jest raz na trzy lata.

Jest to niezwykle ważne, gdyż takie badanie kontrolne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, pozwala wykryć pierwsze zmiany chorobowe groźnych chorób jak jaskra.

Do wizyty w profesjonalnym gabinecie okulistycznym powinny skłonić nas pierwsze objawy jak:

  • zwiększenie częstotliwości mrugania,
  • Czasowe wrażenie mgiełki, zasłonki na oku/ oczach powodujące nieostre widzenie,
  • gorsze widzenie nocą,
  • mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji,
  • nawracający ból głowy, zwłaszcza przy pracy wymagającej dużego skupienia wzroku czy przed komputerem.

Ważne, aby takie badania kontrolne wykonać naprawdę w porządnym gabinecie lekarskim, gdzie badanie profilaktyczne oczu obejmować również będzie wywiad lekarski obejmujący pytania z zakresu stylu życia, próby określenia doskwierających nam problemów z oczami.

Dieta i ruch podstawą dobrego wzroku

Najlepszą profilaktyką, przeciwdziałaniem chorobom oczu jest:

  • Ruch na świeżym powietrzu,
  • Dieta bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 (warzywa, owoce, drób, ryby),
  • Ograniczenie do minimum korzystanie z komputerów,
  • Częste przerwy, gimnastyka oczu, w sytuacji, gdy wykonywany zawód wiąże się z ponad 2-4 godzinnym ciągłym korzystaniem z komputerów,
  • Zapewnienie minimum 7 godzin snu na dobę (osobom dorosłym – dzieciom do 11 godzin).

Jeśli do powyższych nawyków dołączymy wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym mamy olbrzymią szansę na cieszenie się dobrym wzrokiem przez długie lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas