Artykuł sponsorowany W jaki sposób przebiega badanie ginekologiczne?

W jaki sposób przebiega badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne jest najczęstszym elementem diagnostyki intymnych części ciała u kobiet. Jego zadaniem jest ocena stanu narządów rodnych pacjentki. Na badanie ginekologiczne składa się wywiad lekarski, czyli rozmowa lekarza z pacjentką oraz badanie przedmiotowe wewnętrzne. Jest to proste badanie, bezpieczne i nie niosące ze sobą zagrożenia powikłań.

Zaleca się, aby wizyty w gabinecie ginekologicznym (np. doktor Anny Kluz-Kowal w Białymstoku) miały miejsce raz na 6-12 miesięcy. Regularne badania pomagają wykryć wczesne zmiany i procesy chorobowe oraz zastosować skuteczne leczenie. Musimy wiedzieć, że choroby układu rozrodczego często przebiegają bezobjawowo, a unikanie badań często odbiera szansę na całkowite wyleczenie jakiejś poważnej choroby. Jeśli odczuwamy bardzo silne bóle menstruacyjne, które nie ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych, jeśli mamy nieregularne, częste i obfite miesiączki oraz doświadczamy bólów podbrzusza niezwiązanych z cyklem miesiączkowym, to powinnyśmy udać się z wizytą do ginekologa. W przypadku młodych kobiet badanie ginekologiczne jest koniecznością, jeśli występują objawy opóźnionego lub zbyt wcześnie występującego dojrzewania.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego pacjentka jest proszona o przejście na fotel. W trakcie badania będzie się znajdowała w pozycji leżącej, z nogami odpowiednio odwiedzionymi przez specjalne oparcia. Miejsce badania musi być odpowiednio oświetlone dodatkową lampą. Bezpośrednio przed badaniem dobrym pomysłem będzie opróżnienie pęcherza, dzięki czemu ułatwimy lekarzowi pracę, a my nie będziemy odczuwać dyskomfortu w trakcie badania.

Najlepiej najpierw usiąść na fotelu, następnie można się w nim całkowicie położyć i pojedynczo umieścić nogi na oparciach. Możemy później jeszcze bardziej zsunąć się z fotela tak, aby pośladki znajdowały się na samym jego brzegu (nogi cały czas muszą być na oparciach). Następnie lekarz (np. doktor Anna Kluz-Kowal z Białegostoku), z nałożonymi na ręce rękawiczkami ochronnymi przystąpi do badania narządów rodnych.

Po wstępnym badaniu następuje badanie wziernikiem. W tym celu lekarz wsuwa do pochwy palec, aby określić położenie szyjki macicy i określić kąt jaki tworzy ona z pochwą. Potem drugą dłonią wsunie do środka wziernik, czyli niewielkie metalowe lub plastikowe narzędzie, które kształtem przypomina dziób kaczki. Wziernik zostaje delikatnie wsunięty do pochwy, a następnie ostrożnie stopniowo rozwarty. Po otwarciu wziernika lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć szyjkę macicy oraz pobrać materiał do badania cytologicznego. Potem zamknie wziernik i ostrożnie wysunie go z pochwy.

Kolejnym etapem jest badanie dwuręczne. Aby je wykonać lekarz wsuwa dwa palce jednej dłoni do pochwy, a drugą ręką uciska skórę podbrzusza. Dzięki temu oceni rozmiary i ruchomość macicy, a także przydatków.

Po zakończeniu badania należy zejść fotela ginekologicznego. Najlepiej pozostać w pozycji leżącej i podciągać się w głąb fotela, aż do momentu wyprostowania kolan. Następnie podpierając się rękami można usiąść w fotelu, zdjąć nogi z oparć i zejść po podnóżku znajdującym się przy fotelu. Nie wstydźmy się poprosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza, jeśli mamy z tym problemy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas