Artykuł sponsorowany Uśmiech bez wad – kiedy zapisać dziecko na pierwszą wizytę u ortodonty?

Uśmiech bez wad – kiedy zapisać dziecko na pierwszą wizytę u ortodonty?

Wady zgryzu to poważny problem, który dotyczy bardzo wielu z nas. Zgodnie z badaniami z 2017 roku wadę zgryzu ma około 60% Polaków. Problemy zaczynają się już na bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka. Dlatego najlepszym sposobem na to, by zapobiec rozwijaniu się wad, jest zabranie malucha na wizytę kontrolną do ortodonty. W jakim wieku powinno być dziecko podczas pierwszej wizyty u ortodonty?

Zęby pod kontrolą

Obowiązkiem rodziców jest czuwać nad zdrowiem i prawidłowym rozwojem dziecka. Dlatego bardzo ważna jest baczna obserwacja malucha. Chociaż zgodnie z zaleceniami lekarzy pierwsza wizyta u ortodonty powinny odbyć się kiedy dziecko ma około 7 lat, to czasem do specjalisty można zapisać malucha już wcześniej.

Warto to zrobić, jeśli zauważymy u naszego dziecka niepokojące objawy, takie jak ssanie kciuka, ogryzanie ołówków, oddychanie przez usta, chrapanie, stale otwarta buzia. Powodem do niepokoju może być też wczesne wypadanie zębów mlecznych, na przykład z powodu próchnicy lub jakiegoś urazu. Konsultacje u ortodonty będą też niezbędne, jeśli dziecku zęby wyrastają krzywo, z dużymi przerwami lub jeśli brakuje miejsca na nowe zęby. Niepokojącym sygnałem powinna być dla nas także wada wymowy, zgrzytanie zębami czy trudność w zamykaniu ust.

Specjalistyczną pomoc dla swojego dziecka znajdziemy w OrtoDentis Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna. U małych dzieci, u których stwierdzono niepokojące nawyki i objawy, stosuje się profilaktykę ortodontyczną – elastyczne aparaty ortodontyczne, płytki przedsionkowe czy korektę wad poprzez szlifowanie zębów. Tradycyjnych aparatów u dzieci w wieku przedszkolnym prawie się nie stosuje.

Jak zapobiegać wadom zgryzu?

Jeśli zależy nam na tym, by nasze dziecko nie miało wad zgryzu, powinniśmy skupić się na profilaktyce. Należy eliminować szkodliwe nawyki – takie jak ssanie kciuka czy smoczka. Duże znaczenie ma też zdrowa dieta u dzieciaka. Ważne, by znalazły się w niej pokarmy twarde, przeznaczone do żucia i gryzienia. Może to pomóc w prawidłowym rozwoju zgryzu. Jeśli będziemy reagować dość wcześnie, możemy spowodować, że wady zgryzu nie rozwiną się u naszego dziecka, dzięki czemu nie będzie ono musiało nosić aparatu na zęby w przyszłości.

Jeśli jednak mimo wszystko nasze dziecko będzie miało wady zgryzu, warto poszukać dobrego, doświadczonego ortodonty, który zadba o to, by skutecznie i bezboleśnie rozwiązać ten problem. W wielu przypadkach do korekty wady u dzieci wystarczą aparaty zdejmowane. Im szybciej leczenie zostanie rozpoczęte, tym większa szansa na całkowite pozbycie się wady.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas