Artykuł sponsorowany Skuteczne leczenie chrapania – czy to możliwe? (laserowe leczenie chrapania)

Skuteczne leczenie chrapania – czy to możliwe? (laserowe leczenie chrapania)

Chrapanie to nie tylko utrudniające bliskim zaśnięcie dźwięki wydawane przez sen. To również przypadłość ograniczająca prawidłowe wysypianie się osób nią dotkniętych, co w dłuższej perspektywie czasu skutkować może chronicznym zmęczeniem, mogącym prowadzić nawet do depresji czy wypadków na drodze. Stosunkowo niewiele osób wie, że z chrapaniem można walczyć, a jeszcze mniej – że oprócz metod mało przyjemnych i jeszcze mniej skutecznych istnieje jedna, która przynosi trwałą poprawę.

Poprawę tę można zaobserwować u 90 proc. pacjentów, którzy poddali się leczeniu chrapania laserem. Efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, zaleca się natomiast wykonanie jeszcze dwóch kolejnych, w okresie około sześciu tygodni, aby rezultat pogłębił się i utrwalił. Lekarze są coraz bardziej zgodni, że laserowe leczenie chrapania to obecnie najskuteczniejsza forma terapii tego schorzenia, minimalizująca ryzyko wystąpienia groźnego zjawiska, jakim jest bezdech senny.

Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować

Leczenie polega na naświetlaniu struktur gardła laserem frakcyjnym Fotona Er:YAG. Zabiegi trwają około 20 minut i są przeprowadzane między innymi przez Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone”. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać (nie powinno się tylko jeść przez pewien czas wcześniej), ale najpierw należy odbyć konsultację, w trakcie której lekarz laryngolog wykluczy zmiany obturacyjne nosogardła i gardła środkowego. W przeciwieństwie do innych metod walki z chrapaniem zabieg laserowy nie wymaga nawet miejscowego znieczulenia (choć istnieje możliwość zaaplikowania go szczególnie wrażliwym pacjentom), uprzedniego podawania leków, by przygotować organizm do operacji, ani sterylnych szpitalnych warunków – wystarczą ambulatoryjne.

Co się dzieje potem

Również rekonwalescencja po zabiegu przebiega znacznie krócej i sprawniej niż przypadku np. metod chirurgicznych. Praktycznie tuż po nim pacjent może wrócić do swoich zajęć. Przez kilka dni może – choć nie musi – wystąpić chrypka oraz ból gardła, nie większy niż podczas zwykłego przeziębienia. Niekiedy zdarza się więc, że lekarz przepisuje antybiotyk, który należy stosować parę dni po zabiegu, by uniknąć podobnych dolegliwości. Samo chrapanie może chwilowo się nasilić w związku z lekką opuchlizną gardła, jednak gdy ta ustępuje – ustępują również leczone dolegliwości.

Jak to działa

Przeprowadzający zabieg lekarz aplikuje około 6 tys. impulsów laserowych skierowanych na zwiotczałe struktury gardła: podniebienie miękkie, języczek, łuki podniebienne i boczne powierzchnie nasady języka. Podgrzane laserem miękkie tkanki kurczą się i usztywniają, pobudzona zostaje też produkcja włókien kolagenowych – tłumaczy przedstawiciel Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone”. Dzięki temu zwiększa się sprężystość tych elementów, które wcześniej przy utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe z uwagi na wiotkość były wprawiane w wibracje, powodując chrapanie.

Problem zostaje więc wyeliminowany, a komfort życia pacjenta i jego bliskich wzrasta. Łatwa i szybka procedura, jej skuteczność i bezpieczeństwo – to wszystko sprawia, że laser frakcyjny Er:YAG jest obecnie najbardziej rekomendowaną metodą leczenia chrapania i bezdechu sennego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas