Artykuł sponsorowany Rehabilitacja po udarze – szansą na powrót do samodzielności

Rehabilitacja po udarze – szansą na powrót do samodzielności

Udaru mózgu nie da się przewidzieć, jest to choroba, która pozostawia po sobie wiele szkód w organizmie. Najczęściej spotykanym śladem jest większy lub mniejszy niedowład kończyn górnych oraz dolnych. Często występuje zanik mowy. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja  przynosi zadziwiające rezultaty, dlatego warto poddać się jej, możliwie jak najszybciej. Ratunkiem na długie terminy w oddziałach rehabilitacji neurologicznej są wizyty wykwalifikowanego, doświadczonego Fizjoterapeuty w domu pacjenta.

Skuteczność rehabilitacji zależy od rzetelnej wiedzy terapeuty i jego doświadczenia w postępowaniu z pacjentem po udarze. Kluczową rzeczą jest tu również współpraca pacjenta z Fizjoterapeutą i w związku z tym idealny specjalista świadczący usługi rehabilitacji po udarze powinien cechować się olbrzymią empatią, zrozumieniem i cierpliwością.

Udar w rodzinie? Nie załamuj rąk, działaj

O tym, jak ważnym jest właściwie przeprowadzona rehabilitacja po przebytym udarze, świadczą zatrważające dane statystyczne. Praktycznie co 4 osoba po roku od udaru ma problemy z chodzeniem i wymaga pomocy w czynnościach dnia codziennego. Co 3 osoba po udarze cierpi na depresję.

Aby zminimalizować urazy po udarze, pacjenta trzeba poddać terapii możliwie jak najwcześniej. A niestety na odział rehabilitacji neurologicznej trafia jedynie niecałe 20% chorych, cała reszta czeka w długo miesięcznej kolejce na swoją kolej. Jak podkreśla Fizjoterapeuta Paweł Żebrowski z Gabinetu Masażu i Rehabilitacji w Tlc-Clinic przy udarze kluczowe znaczenie dla pacjenta ma postępowanie w okresie pierwszego roku od udaru. Jest to okres gdy pacjent wypracowuje sobie własny wzorzec ruchu według którego, będzie funkcjonował dalej. Dlatego też w pierwszym roku po udarze chory powinien być rehabilitowany codziennie. Pacjent musi cały czas ćwiczyć i uczyć się na nowo wszystkich czynności dnia codziennego. Najlepiej jeśli pacjent od razu z oddziału neurologicznego szpitala trafi do ośrodka rehabilitacji neurologicznej. Wtedy jest największa szansa na szybki powrót do sprawności fizycznej. Po 3 lub 6 tygodniowym pobycie w takim ośrodku rehabilitacja powinna być prowadzona w domu pacjenta.

Wykwalifikowany Fizjoterapeuta zajmuje się pacjentem holistycznie, ćwiczy z nim sprawność kończyn dolnych, głównie porażonej kończyny dolnej ale także poprawia sprawność manualną porażonej kończyny górnej. Uczy wypowiadania słów, składania ich w zdania. Uczy lokomocji oraz wykonywania czynności dnia codziennego.

Ćwiczenia po udarze

W przypadku odległych terminów do poradni rehabilitacji neurologicznej dobrym rozwiązaniem jest terapia indywidualna w domu pacjenta prowadzona przez profesjonalnego i doświadczonego Fizjoterapeutę, w której terapeuta dobierze indywidualnie do potrzeb pacjenta zestaw ćwiczeń ruchowych, które pacjent będzie mógł wykonywać we własnym zakresie kilka razy dziennie oraz podczas pracy indywidualnej z pacjentem będzie pracował nad bardzo często występującą spastycznością porażonych kończyn. Upór oraz duże zaangażowanie pacjenta w rekonwalescencję w wielu przypadkach przynosi wymierny efekt w postaci powrotu do 80 % sprawności z przed udaru. Lecz na takie efekty potrzeba czasu, pełni zaangażowania pacjenta oraz jego rodziny w tok rehabilitacji.

Rehabilitacja po udarze ma na celu przywrócić sprawność fizyczną i nie dopuścić do przykurczy mięśniowych oraz zesztywnienia stawów. Dzięki wcześnie podjętej terapii najlepiej zaraz po ustabilizowaniu się stanu pacjenta, komfort życia zarówno chorego, jak i jego najbliższych ulega znacznej poprawie już po pierwszych paru miesiącach od Udaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas