Artykuł sponsorowany Nieprzewidywalna migrena - co warto wiedzieć

Nieprzewidywalna migrena - co warto wiedzieć

Migrena jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, trwającym od kilku do kilkudziesięciu godzin. Charakteryzuje się powtarzającą się każdorazowo sekwencją objawów, do których zalicza się zwiastuny, aurę oraz ból głowy. Napad migreny może wystąpić samoistnie albo być sprowokowany prze określone czynniki. Szacuje się, że aż 10% ludzi miewa napady migreny, jednak tylko u części z nich jest ona istotnym problemem medycznym. Częściej spotyka kobiety, a pierwsza migrena może pojawić się w już dzieciństwie. Najczęściej napady migreny rozpoczynają się między 25 a 50 rokiem życia.

Prawdopodobnie migrena jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Występowanie napadów następuje niekiedy po prowokacji czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres lub niektórymi pokarmami - czekolada, kawa, ser i czerwone wino. Migrena powstaje w wyniku skurczu i następczego rozszerzenia się naczyń mózgowych. Rozpoczyna się zwężeniem naczyń, które wywołuje niedokrwienie tkanki mózgowej oraz powstawanie objawów aury.

Najprawdopodobniej czynnikiem, który powoduje to zwężenie jest serotonina mająca naczyniozwężające działanie. Napady migrenowe występują jako migrena z aurą i migrena bez aury. Bezpośrednio ból głowy poprzedza aura migrenowa, która trwa kilka lub kilkadziesiąt minut. Typowa jest aura wzrokowa, która polega na zaburzeniach widzenia spowodowanych pojawieniem się mroczków lub błysków świetlnych w polu widzenia.

Czasem następuje osłabienie ostrości wzroku, niekiedy dochodzi do całkowitego zaniewidzenia. Migrena z aurą wzrokową określana jest jako migrena klasyczna. Aura może przybierać postać innych zaburzeń neurologicznych, takich jak nieprawidłowe wrażenia czuciowe, jednostronny niedowład oraz niedoczulicę. Jeżeli objawy neurologiczne aury trwają dłużej niż kilkanaście minut, a nawet kilka dni, określa się to mianem migreny skojarzonej.

Zdarza się, że ból migrenowy poprzedzony jest objawami zwiastunowymi, które pojawiają się wcześniej. Zalicza się do nich: zaburzenia uwagi oraz koncentracji, zmianę nastroju i zaburzenia funkcji autonomicznych. Napad migrenowy rozpoczyna się bólem głowy, który jest umiejscowiony jednostronnie w okolicy czołowo-skroniowej, a wraz z jego nasileniem się - rozszerza się na całą głowę.

Wraz z migreną występują nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki i inne bodźce. Podczas leczenia migreny unikać czynników prowokujących i nasilających oraz odpowiednio postępować w trakcie napadu, wyłączając się z normalnej aktywności, unikając światła i hałasu. W przypadku rozpoczętego napadu migrenowego, większości osób pomaga prosty lek przeciwbólowy. Natomiast jeżeli takie leki są nieskuteczne, zalecana jest konsultacja z lekarzem neurologiem, który pomoże dobrać skuteczne leczenie. Do leków stosowanych w profilaktyce występowania napadów zalicza się leki blokujące receptory beta-andrenergiczne,  blokery kanału wapniowego, a czasem leki z grupy antydepresantów.

Źródło: Prywatna przychodnia – Macromedica


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas