Artykuł sponsorowany Na czym polega badanie pola widzenia

Na czym polega badanie pola widzenia

Pole widzenia to jeden z parametrów optycznych naszego wzroku. Jest to obraz, który obejmuje oko, gdy się nie porusza. Pełne pole widzenia jest gwarancją tego, że siatkówka jest sprawna na całej swojej powierzchni i nie ma na niej ognisk chorób, które w przyszłości mogłyby zagarniać coraz więcej z tego, co widzimy. Na czym polega i jakie choroby wykrywa badanie pola widzenia?

Jak wygląda badanie pola widzenia?

Badanie to nazywa się inaczej perymetrią. Jest łatwe do przeprowadzenia, niebolesne i nieinwazyjne. Pacjent za pośrednictwem aparatu (polomierza) spogląda na obraz na przemian oczami lewym i prawym. Gdy w jego polu widzenia pojawi się jasny punkt, daje o tym znać okuliście – w zależności od typu aparatu robi to słownie lub przyciskiem.

Dostatecznie duża liczba powtórzeń tej czynności przy zmianie miejsca, w którym pokazuje się punkt, pozwala stworzyć dla obojga oczu osobno mapy pola widzenia, z których wynika jasno, jak szeroko sięga nasz wzrok. Uwaga! W przypadku perymetrii jednokrotne badanie nie daje wiarygodnego wyniku. Dla pewności należy przeprowadzić ją dwu- lub trzykrotnie.

Badanie ma dwie wersje – statyczną i kinetyczną. W statycznej jasny punkt pojawia się i znika, a natężenie jego jasności jest zmienne, w kinetycznej zaś zmienia położenie. Badanie trwa około 15 minut i wymaga od pacjenta dużo uwagi i skupienia, tak aby rozproszenie lub uciekanie wzrokiem nie zafałszowało wyników. Dlatego też potrzebne są powtórki.

Jakie choroby wykrywa perymetria?

Jest wiele schorzeń, które objawiają się ograniczeniem pola widzenia. Należą do nich: zmiany w nerwie wzrokowym, choroby siatkówki i naczyniówki (np. odwarstwienie siatkówki), choroby układu nerwowego, jaskra.

Wszystkie te przypadki są poważnym zagrożeniem dla zmysłu wzroku, a ich wczesna diagnoza ułatwia leczenie, a przynajmniej hamowanie postępu utraty widzenia.

Perymetrię wykonuje się najczęściej, aby kontrolować przebieg jaskry, ale wskazaniem mogą być także bóle głowy o niejasnym źródle, nadciśnienie czy mała ostrość widzenia.

Badanie perymetryczne warto wykonać, gdy coś w naszym widzeniu nas zaniepokoi. Jest ono proste i bezbolesne, a może pozwolić uchronić wzrok, a nawet życie (pomaga wykryć lub wykluczyć guzy mózgu). Dla wiarygodności wyniku ważna jest odpowiednia liczba powtórzeń, postawa pacjenta oraz wysokiej jakości polomierz. W wygodne w użyciu aparaty o dużej dokładności zaopatruje gabinety okulistyczne firma Poland Optical.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas