Artykuł sponsorowany Leki generyczne w farmaceutyce

Leki generyczne w farmaceutyce

Za leki generyczne uznaje się produkty medyczne, które posiadają taką samą kompozycję składową i ilościową, a także często formę oraz cenę – często tzw. „zamienniki” od innego producenta farmaceutycznego są znacznie tańsze – co tak zwany lek referencyjny. Warto wiedzieć, że tego typu medykamenty muszą wykazywać identyczne działania lecznicze, a ich różnica powinna się zamykać tylko i wyłącznie w ramach marketingu danego wyrobu.

Połączenie niskiej ceny i wysokiej jakości

Obecnie najlepsze apteki, zwłaszcza, które działają w mniejszych lokalnych sieciach – około 5 punktów sprzedażowych – dbają o to, aby dystrybuować zarówno leki referencyjne, jak i generyczne. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów geriatrycznych, a także dla osób, które zmuszone są na regularny wykup drogich leków. Wykorzystywanie zamienników medykamentów oryginalnych, pozwala często na znaczne obniżenie wartości leków. W przypadku tych na receptę są to różnice sięgające 10-15%. Suplementy diety, leki homeopatyczne, czy też różnego rodzaju preparaty ziołowe, czy kosmetyka pielęgnacyjna, tak ważna między innymi przy opiece nad osobami niepełnosprawnymi i ciężko chorymi, może być jednak tańsza nawet o 30%! Warto jednak wiedzieć o tym, że tylko apteki, które stawiają na wysoki poziom obsługi klientów, często budując z nimi stałą relację wiedzą, jak ważne dla wielu osób jest oszczędzanie przy zakupie farmaceutyków. Dzięki doświadczaniu farmaceutów, działających w misji niesienia pomocy, obecnie wiele domowych budżetów jest znacznie odciążanych! Pomogą Ci w tym między innymi specjaliści z Apteki Jantarowej (sieć wrocławskich aptek Pharmateka), gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne wyroby medyczne, pielęgnacyjne, czy suplementacje. Kupisz tam również nowoczesne urządzania – termometry, ciśnieniomierze, wagi itp. – czy też artykuły dla cukrzyków.

Pełne bezpieczeństwo – badania biorównoważności

Warto wiedzieć, że leki generyczne nie mogą różnić się swoim składem od leków referencyjnych. Oznacza to, że muszą być kompozycją dokładnie tych samych składników i muszą zawierać taką samą ilość substancji czynnych. Prawo farmaceutyczne w Polsce umożliwia zaś dopuszczenie do rejestracji oraz sprzedaży generyku w jednej z trzech dróg. Pierwsza polega na wykorzystaniu zgody producenta leku referencyjnego na wykorzystanie badań farmakologicznych, toksykologicznych i klinicznych, które będą porównywane z wynikami uzyskanego leku generycznego. Droga druga polega na udowadnianiu, że lek generyczny, jest biorównoważny z lekiem oryginalnym, który stracił swój paten. Trzecie wyjście rejestracyjne to tzw. zasad „well-established use”. Polega ona na ugruntowaniu zastosowania danego produktu medycznego, w oparciu o szerokie dane bibliograficzne. Pacjenci powinni zatem wiedzieć, że leki generyczne, zawsze muszą wyróżniać się taką samą jakością, co te referencyjne. Nad przestrzeganiem tej normy czuwa w Polsce Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas