Artykuł sponsorowany Jakie wady słuchu u dzieci występują najczęściej? Jak wygląda badanie słuchu u dzieci?

Jakie wady słuchu u dzieci występują najczęściej? Jak wygląda badanie słuchu u dzieci?

Wady słuchu u najmłodszych to coraz poważniejszy problem. Niektóre są dziedziczne, inne nabyte, na przykład podczas ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny wad słuchu u dzieci? Kiedy należy wybrać się do laryngologa i jak przebiega takie badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Dzięki naszemu poradnikowi szybko zauważycie sygnały świadczące o wadach słuchu u maluchów.

Wady wrodzone i nabyte

Pierwsze badanie słuchu u dziecka wykonywane jest od razu po narodzinach. W państwowych szpitalach w Polsce każdy noworodek poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu. Takie badanie pozwala na wykrycie wad wrodzonych – pozwala to na szybkie rozpoczęcie leczenia. Większość dzieci po narodzinach słyszy jednak dobrze, a wady pojawiają się u nich dopiero znacznie później – ich powodem może być styl życia danej rodziny, narażenie na nadmierny hałas, albo przebyte przez dziecko choroby i infekcje.

Zaczyna się od kataru

Powodem poważnych problemów często jest niedoleczone zapalenie ucha. U malucha zwykły katar może przerodzić się poważną infekcję uszu, dlatego, że u dzieci nos, gardło i ucho środkowe znajdują się bardzo blisko siebie. Niestety, nie zawsze zapalenie ucha daje wyraźne objawy. Czasami, zamiast bólu, choroba objawia się problemami ze snem i zaburzeniami w nauce mówienia. Wtedy rodzice dostrzegają problem dopiero, gdy wydzielina gromadząca się w uchu utrudnia maluchowi słyszenie. Powodem problemów ze słuchem u dzieci mogą być też różnego rodzaju infekcje. Nawet zwykły katar u dziecka może być powodem poważnych problemów. Jeśli po zakończeniu infekcji zauważymy, że dziecko dziwnie się zachowuje – jest rozdrażnione, podchodzi bliżej głośników telewizora, oglądając bajki, albo nagle stało się zamknięte w sobie, zapiszmy je na badanie laryngologiczne. Laryngologów specjalizujących się w leczeniu wad słuchu u dzieci znajdziemy w Lar-Med. NZOZ.

Jak przebiega badanie?

Dzieci często boją się badania słuchu. Nie ma jednak powodów do nerwów. Takie badanie jest całkiem bezpieczne i zupełnie bezbolesne. Laryngolog analizuje reakcje narządu słuchu na poszczególne dźwięki. Dzięki komputerowej analizie wykonywanej podczas badania słuchu można ustalić, jak duża jest utrata słuchu u dziecka. Bardzo ważne jest, żeby pomiary wykonywać, kiedy dziecko się nie rusza, dlatego u najmniejszych dzieci badania czasem są wykonywane podczas snu. Na konsultację do laryngologa powinniśmy zgłosić się szczególnie wtedy, kiedy nasze dziecko często choruje na infekcję górnych dróg oddechowych i uszu, ma problemy z nauką mowy, nie reaguje, gdy mówimy do niego po cichu, albo słucha zawsze jednym uchem – odwracając się nim w kierunku dźwięku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas