Artykuł sponsorowany Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwsza w życiu wizyta u ginekologa potrafi budzić w kobiecie wiele strachu i wątpliwości. W celu zwiększenia poczucia komfortu w tej szczególnej sytuacji można na przykład zdecydować się na odwiedzenie kobiety-ginekologa lub doświadczonego w pracy z młodymi pacjentkami ginekologa dziecięcego. Dobrze jest się też odpowiednio przygotować do wizyty, co dodatkowo podniesie poziom pewności siebie.

 Warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem, co nas podczas takiej wizyty czeka. W trakcie wywiadu lekarz spyta między innymi o datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki i czas jej trwania, a także o to, czy krwawienia są regularne, obfite etc. W udzieleniu odpowiedzi bardzo pomaga prowadzenie kalendarzyka, w którym zaznaczymy tego rodzaju informacje.

Szczerość ma znaczenie

Pytania dotyczyć będą także tego, czy pacjentka już rozpoczęła współżycie. I nie ma co tutaj kłamać ze wstydu, ponieważ od odpowiedzi zależy bardzo często sposób badania ginekologicznego. Pacjentki, których błona dziewicza jeszcze nie została przerwana, mogą spodziewać się badania przeprowadzonego nie przez pochwę, ale przez odbyt, bez użycia specjalnego narzędzia zwanego wziernikiem. Na pierwszy rzut oka może ono wyglądać dość makabrycznie, ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Trudno z ręką na sercu powiedzieć, aby badanie ginekologiczne należało do najprzyjemniejszych, nie jest jednak bolesne.

Badanie

Oprócz wziernika do pochwy lekarz wprowadzi też palce, drugą ręką uciskając podbrzusze. Zbada w ten sposób ułożenie narządów wewnętrznych, będzie także w stanie wykryć niektóre niepokojące zmiany. Badanie odbywa się na specjalnym fotelu, wyposażonym w podpory na nogi. Trzeba się do niego rozebrać od pasa w dół. Warto więc w dniu wizyty założyć spódnicę, którą łatwo będzie podwinąć do góry. Dzięki temu poczujemy się nieco bardziej komfortowo.

Higiena ważniejsza niż estetyka

Dla ginekologa ma znaczenie przede wszystkim zdrowie naszych intymnych części ciała, a nie ich wygląd. Lekarz z pewnością widział już w ciągu swojej praktyki niejedno i ani nie będzie się dziwić, ani oceniać. Nie trzeba się więc tą kwestią w ogóle przejmować.

Depilacja to sprawa wyłącznie własnego wyboru pacjentki – uspokaja dodatkowo przedstawicielka specjalistycznych gabinetów lekarskich Pawlik w Poznaniu.

Na pewno natomiast warto zadbać o higienę i czystą bieliznę. W dniu badania należy się podmyć, rezygnując jednak z użycia jakichkolwiek płynów, żeli czy pianek. Jeżeli bowiem w pochwie rozwija się jakaś infekcja, ich zastosowanie może utrudnić postawienie właściwej diagnozy.

O szczerości raz jeszcze

Jeżeli nurtują nas konkretne pytania, dobrym pomysłem może okazać się spisanie ich przed wizytą na karteczce i odczytanie podczas rozmowy z lekarzem. Poruszane wówczas tematy (np. ciąża, antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową) często należą do wstydliwych, to całkowicie normalne. Wywołane wstydem milczenie jednak w niczym nam nie pomoże, za to ginekolog – owszem. Warto powiedzieć mu zresztą, że to nasza pierwsza wizyta, dzięki czemu możemy uzyskać wiele dodatkowych, uspokajających informacji na temat kolejnych etapów badania, trudniejszych terminów czy też stanu naszego zdrowia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas