Artykuł sponsorowany Jak leczyć jąkanie u dorosłych?

Jak leczyć jąkanie u dorosłych?

To często wstydliwy problem, przysparzający wielu trudności w codziennym funkcjonowaniu osobom, które się z nim borykają. Zjawisko jąkania nie zostało dobrze zbadane przez naukowców, nie wiemy co przyczynia się do tego,  że jedni się jąkają a inni nie. Trudności z płynnym wysławianiem się mogą mieć podłoże natury anatomicznej lub psychologicznej. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Jąkanie ujawnia się zazwyczaj w okresie dzieciństwa

Specjaliści zgodnie twierdzą, że jąkanie pojawia się pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, a następnie rozwija się przez wszystkie lata, aż do dorosłości. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pojawia się ono na skutek zmian neurologicznych albo urazów mózgu. Jest to jąkanie nabyte – może powstać w każdym wieku i zazwyczaj ma nietypowy przebieg. Zaburzenia płynności mowy w znacznym stopniu utrudniają kontakty towarzyskie. Osoba jąkająca się niechętnie zabiera głos, unika odpowiedzi lub dąży do tego, żeby była ona jak najbardziej zwięzła. Często zdarza się, że jest wyśmiewana przez otoczenie, co przyczynia się do pogłębienia jej problemów emocjonalnych. U osób, które mają trudności z płynnym artykułowaniem można dodatkowo zaobserwować specyficzne reakcje neurofizjologiczne. Mowa tu o drżeniu warg, rąk czy przymykaniu oczu. Dość częstym objawem jest też czerwienie się na twarzy. Lęk przed wysławianiem się nazywamy logofobią. Doświadczony logopeda z pewnością pomoże pozbyć się problemu.  Wioletta Sawicka- Stepień w swoim Gabinecie Logopedycznym i Rehabilitacyjnym od lat prowadzi terapię jąkania. Jak podkreśla –  skutecznych metod jest wiele, jednak sukces zależy przede wszystkim od zaangażowania pacjenta oraz wsparcia, jakiego udzielą mu najbliżsi.

Najpopularniejsze stosowane metody leczenia

Terapia jąkania składa się zazwyczaj z zastosowania kilku metod jednocześnie. Bardzo popularna jest metoda rytmizacji mówienia, wspomagania mowy gestem czy przeciągania samogłosek. Do tego doświadczony logopeda dodaje zestaw ćwiczeń oddechowych. Nieregularny i płytki oddech wpływa na brak płynności wymowy. Dodatkowo naprężona przepona wzmaga uczucie podenerwowania, co również wywołuje podobny skutek. Często stosuje się także metody psychoterapeutyczne , polegające na relaksacji czy socjoterapii. W wyjątkowych sytuacjach wymagane jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego. Często stosowanymi substancjami są leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe czy przeciwlękowe. Logopeda stosuje je tylko przy współpracy z lekarzem. Pozwalają one złagodzić napięcie mięśniowe i mają istotny wpływ na poprawę kondycji emocjonalnej osoby jąkającej się.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas