Artykuł sponsorowany Jak dokładnie przeprowadza się leczenie kanałowe i czy jest ono bolesne?

Jak dokładnie przeprowadza się leczenie kanałowe i czy jest ono bolesne?

Leczenie kanałowe, czyli inaczej endodoncja, to określenie zabiegu wzbudzające wśród pacjentów negatywne odczucia. W przypadku takiej formy leczenia obawy związane są głównie ze sporym bólem czy dyskomfortem – jak się jednak okazuje, problem ten jest całkowicie wyeliminowany dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Czym jeszcze charakteryzuje się leczenie kanałowe i kiedy się je wykonuje?

Bezbolesny ratunek dla zębów

Próchnica atakująca zęby może doprowadzić do poważnych komplikacji. Nieleczone uzębienie nierzadko kwalifikowane jest do ekstrakcji, jednak w większości przypadków uratowanie zęba zapewnić może prawidłowo wykonane leczenie kanałowe. Wśród pacjentów panuje mylne przekonanie odnośnie sporego bólu towarzyszącego temu zabiegowi. W renomowanych gabinetach stomatologicznych podawane jest jednak znieczulenie miejscowe, które eliminuje wszelki dyskomfort.

Nieodwracalne zapalenia miazgi zęba to spory kłopot, który pojawia się w przypadku długo nieleczonej próchnicy. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem okazać się może właśnie leczenie kanałowe. Wykona je w sposób odpowiedni lek. stomatolog Violetta Duży, która prowadzi własny, doskonale wyposażony i komfortowy gabinet. Po postawieniu trafnej diagnozy i zakwalifikowaniu konkretnego zęba bądź zębów do leczenia kanałowego, dentysta przystąpi do realizacji zabiegu. Jak dokładnie on przebiega i na czym polega?



Profesjonalne leczenie kanałowe

Endodoncja to leczenie składające się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wyeliminowanie źródła problemu, czyli chorobowo zmienionej miazgi. Znajduje się ona w kanałach zęba, dlatego dentysta przystępuje do jej usunięcia. W tym momencie usuwane są również bakterie znajdujące się w zębinie. Po wykonaniu tej czynności niezbędna jest dokładna dezynfekcja leczonego miejsca. Najczęściej w tym celu dentyści wykorzystują roztwór podchlorynu sodu, który skutecznie zabija wszelkie bakterie. Po precyzyjnym osuszeniu stomatolog wypełni kanały specjalnym materiałem. W większości przypadków jest to  gutaperka, którą łączy się z profesjonalnym preparatem uszczelniającym – ten natomiast przygotowany jest na bazie trwałej żywicy epoksydowej.

Po zrealizowaniu leczenia kanałowego wykonuje się jeszcze zdjęcie RTG, dzięki któremu stomatolog jest w stanie ocenić poprawność zrealizowanego zabiegu. U większości pacjentów dolegliwości bólowe po zakończonym leczeniu tego typu są niewielkie bądź występują rzadko, a z powodzeniem można je wyeliminować środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty w aptece. Dzięki endodoncji można zatem zapobiec nawet ekstrakcji zęba, a znieczulenie miejscowe pozwala wykonywać ten zabieg w pełni bezboleśnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas